Naim Rashiti: Serbia dhe Kosova të vazhdojnë të flasin mes veti, zgjidhje për procesin
Lokale

Naim Rashiti: Serbia dhe Kosova të vazhdojnë të flasin mes veti, zgjidhje për procesin

13.Oct.2016 00:57
0
Drejtori ekzekutiv nga organizata joqeveritare "Ballkans Group" në Prishtinë, Naim Rashiti gjatë debatit për marrëdhëniet Prishtinë-Beograd, në kuadër të Forumit të Sigurisë së Beogradit ka thënë se dialogu është barka e shpëtimit për marrëdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë, si edhe realizimit të marrëveshjeve të mbetura pezull.

Kriza politike në Kosovë dhe zgjedhjet në Serbi, mund të përmenden si dy arsyet me konkrete. Por, një tjetër arsye mjaft e rëndësishme është edhe mungesa e transparencës së politikanëve ndaj qytetarëve”, tha mes tjerash Rashiti.

Ai theksoi se elita politike tregon histori të ndryshme tek qytetarët e vendit të saj, dhe një histori krejt tjetër në komunikimet me ndërkombëtarët por gjithashtu edhe institucionet e BE-së nuk kanë punuar me aktorë të tjerë vendorë, veç politikanëve për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë, shkruan Titulli.com.

Naim Rashiti gjatë debatit është përpjekur për të propozuar një zgjidhje për të lehtësuar procesin e normalizimit, në mënyrë për të arritur përmirësimin e kushteve të jetesës.

Argumenti i tij kryesor ishte që të dy palët duhet të vazhdojnë të flasin, pavarësisht nga pikëpamjet e tyre të ndryshme.

“Edhe pse shumë kohën përkatëse është e humbur vitin e kaluar, dialogu duhet të vazhdojë në të mirë të qytetarëve të Serbisë dhe Kosovës. Prandaj, është e një rëndësie të plotë për të përmbushur nevojat e popullatës. Ne kemi nevojë për të angazhuar shoqërinë strukturore, përfshirje të gjerë publike”, është shprehur Rashiti.

Forumi i Sigurisë në Beograd po zhvillohet për tre ditë me tema të ndryshme ndërsa fokusi është  dialogu dhe ardhmëria e marrëdhënieve shqiptaro-serbe në stabilitetin e Evropës Juglindore në kuadër të së cilës do të përgjigjen kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiq dhe Edi Rama, kryeministër i Shqipërisë./Titulli.com/

 

copy(/home/titulli/public_html/images/image/naim-rashiti-beograd.jpg): failed to open stream: No such file or directory
Ekspozita tradicionale"Duart e Vyeshme"në Bujanoc, dorëzoni punimet
Rama në Beograd: Ti bëjmë të lumtur edhe shqiptarët në Jug të Serbisë
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration