Kosova do të marrë Luginën e Preshevës? Çfarë deklaron Ivica Daçiç
Lugina

Kosova do të marrë Luginën e Preshevës? Çfarë deklaron Ivica Daçiç

07.Aug.2018 12:52
0
Hulumtuesi i lartë në Institutin Demokratik të Kosovës (KDI), Artan Murati, ka thënë se dërgimi i Statutit të Asociacionit të komunave serbe direkt në Bruksel, pa u shqyrtuar fare në Prishtinë, e vë Kosovën pothuajse para aktit të kryer.

“Nuk është sekret se pengesa kryesore për arritjen e një marrëveshje është vendosmëria e Prishtinës për të arritur qëllimet maksimale në bisedime. Ata nuk duan një kompromis, por ne njohim pavarësinë (e Kosovës), por gjithashtu të mund të marrin edhe Preshevën dhe Bujanocin”, tha Daçiç për RTS.

Madje Daçiç ka përmendur edhe termin “Kosovë Lindore” dhe ka bërë thirrje që Serbia të jetë realiste në marrëdhënie ndërkombëtare e të lërë anash mitet.

Ministri i Jashtëm serb u shpreh me ironi se nëse ndodh kështu, atëherë “kur do të vijë koha që Urosevaci, Gjakova dhe Kaçaniku të mund të kenë shumicën e popullatës serbe”.

Ai ka shtuar se personalisht e mendon se ndarja është realisht zgjidhja.

Analizë për shkëmbimin Kosovë-Serbi: Ndryshimi i kufijve është i dëmshëm për interesat shqiptare
Kurti e konsideron joadekuate dhe të rrezikshme shprehjen "korrigjim i kufijve"
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration