PDSH fitues i seancës së jashtëzakonshme në Preshevë, Sami Salihu humbës në tavolinë?
Lokale

PDSH fitues i seancës së jashtëzakonshme në Preshevë, Sami Salihu humbës në tavolinë?

28.Aug.2020 10:11
0

Mbledhja e jashtëzakonshme e kuvendit komunal të komunës së Preshevës e mbajtur ditën e enjte (27 gusht) nuk shkoi ashtu si u planifikua nga disa parti opozitare shqiptare por dikush nga to ka dalë fitimtare e këtij procesi të përgatitur, shkrua Titulli.com.

Pika më e rëndësishme sipas paralajmërimeve të iniciuesve të kësaj seance ishte shkarkimi i kryetarit të komunës së Preshevës, proces që dështoni në votimin e fshehtë duke votuar pro shkarkimit 19, kundër 3 dhe 2 vota të pavlefshme (1 prej tyre do të dërgohet në gjykatën administrative për verifikim të vlevshmërisë).

Në bazë të marrëveshjes paraprake të partive PVD, PDSH dhe LR-PDSH për të krijuar një shumicë të re qeverisëse lokale në komunën e Preshevës ishte planifikuar zgjedhja e Sami Salihut në krye të komunës pas dorëheqjes së tij nga posti I kryetarit të kuvendit komunal.

Seanca pas një pune maratonike arriti të emëroj vetëm 2 pozita të kuadrit të PDSH-së atë të kryetarit dhe zëvendësit të kuvendit komunal të komunës së Preshevës.

Sipas asaj që u miratua në seancën e jashtëzakonshme, fitimtarë doli vetëm PDSH që arriti të largojë nga pozita udhëheqëse e kuvendit komunal Sami Salihun.

Vet Sami Salihu pas dështimit të procesit të shkarkimit të kryetarit të komunës së Preshevës, theksoi se çdo marrëveshje paraprake le të mbetet në ndërgjegjen e partnerëve të koalicionit.

Pas dështimit të shkarkimit të kryetarit të komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi janë interpretuar ligje të ndryshme se ky proces nuk mundë të përsëritet brenda 6 muajve por se zgjedhjet e rregullta lokale duhet të mbahen në vit 2021.

Situata aktuale politike në komunën mbetet e brishtë në këtë gjendje pandemie duke u bërë përpjekje të vazhdueshme për akuza të ndërsjella e jo duke u përqendruar mjaftueshëm në interesin publik të qytetarëve./Titulli.com/

A ka ndonjë mjekim të ri për problemet e vjetra mes Kosovës e Serbisë ?
Bisedimet në Uashington do të jenë shumë të vështira, thotë ministri i Mbrojtjes i Serbisë
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration