Shqiptarët në qeverinë e Serbisë, përjashtimi i serbëve në Bujanoc i zbeh pozicionin?
Lokale

Shqiptarët në qeverinë e Serbisë, përjashtimi i serbëve në Bujanoc i zbeh pozicionin?

23.Aug.2020 23:54
0

Ekziston një shans i mirë që përfaqësuesit e pakicës shqiptare të përfshihen drejtpërdrejt në pushtetin më të lartë ekzekutiv në Serbi për herë të parë në më shumë se tre dekada, shkruan “Blic”, transmeton Titulli.com.

Një burim i “Blic” zbulon se ideja origjinale ishte që ajo të ishte në formën e një posti ministror, por meqenëse përfaqësuesit serb u përjashtuan nga pushteti në Bujanoc, një pozicion më i ulët në qeveri është në qendër të vëmendjes.

Përfaqësuesit e listës elektorale "Alternativa Demokratike Shqiptare - Lugina e Bashkuar" ishin të parët me të cilët Presidenti Aleksandar Vuçiq filloi konsultimet në 14 korrik për formimin e një qeverie të re.

 “Shpresoj që kësaj radhe do të ketë vullnet të mirë politik, vullnet të ri në Beograd për të diskutuar me përfaqësuesit shqiptarë nivelin e zgjidhjes së problemeve të jetës që ekzistojnë në vendin tone”, kishte thënë pas takimit, deputeti në mandatin e dytë në kuvendin serb, Shaip Kamberi.

Një burim nga "Blic" thotë se ideja është që Serbia të tregojë vendosmërinë e saj për t'u marrë me çështjen e pakicave në praktikë, duke përfshirë përfaqësues të shqiptarëve nga jugu në funksionimin e Qeverisë, përcjellë Titulli.com.

“Serbia gjithashtu është e përkushtuar të dialogojë me Prishtinën dhe fillimisht ishte planifikuar që ata të merrnin një vend në Qeveri. Meqenëse marrëveshja nuk është një rrugë e njëanshme, ajo u braktis pasi përfaqësuesit serb u dëbuan nga pushteti në Bujanovac, ku jetojnë 40 përqind e serbëve. Se ende ka vullnet dhe dëshirë të mirë për bashkëpunim, nuk përjashtohet që ata të marrin një vend në Qeveri, por më të ulët se ai ministror. Mbetet për tu parë se çfarë lloj marrëveshje do të arrihet”,  thekson burimi i "Blic".

Duke folur për këtë temë për "Blic", drejtori i Qendrës për Rajonalizëm, Aleksandar Popov, tha se ideja ishte e madhe dhe madje se ai ishte vonë me të.

“Shqiptarët nga jugu ndjeheshin të lënë pas dore sepse janë viktima të llogaritjeve të vazhdueshme në lidhje me zgjidhjen e Kosovës, gjë që do t’i lejonte ata të hyjnë si pjesë e Kosovës, kjo është arsyeja pse ata as nuk morën pjesë në regjistrimin e fundit, kështu që ka më pak prej tyre në letër se zakonisht. Dhe pasi që ndihma përcaktohet në lidhje me numrin e banorëve, ata janë të privuar. Zhvillimi ekonomik është i rëndësishëm, sepse punojnë vetëm  "Heba", Baja e Bujanocit dhe një fabrikë nga Vraja. Në jug, të rinjtë jetojnë pranë njëri-tjetrit, serbët nuk dinë shqip dhe anasjelltas”, theksoi mes tjerash Popov.

Sipas Popov hyrja në Qeveri do të dërgonte një mesazh pozitiv se ata janë qytetarë të Serbisë, transmeton Titulli.com.

“Dhe duke hyrë në Qeveri, ata marrin përgjegjësi dhe dërgojnë mesazhin se janë integruar në shoqërinë e Serbisë. Sipas Kushtetutës, ata kanë të drejtën e gjuhës, kulturës, arsimit, informimit”, u shpreh Popov./Titulli.com/

Ekranoplani sovjetik përmes fotografive të rralla
Protesta masive kundër presidentit bjellorus (video)
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration