Lokale

Bujanocin e pret kolapsi nga borxhet e trashëguara

Bujanocin e pret kolapsi nga borxhet e trashëguara

Ndërmarrjet publike të komunës së Bujanocit janë rrezikuar nga borxhet të cilat kanë trashëguar nga qeverisjet e kaluara Komunalia, ndërmarrje e cila furnizon qytetarët me ujë të pijshëm, me nxehje qendrore, me pastrimin dhe mirëmbaj

01.Nov.2012 19:53
titulli.com

Mesazhi nga Presheva: Konsumoni prodhime kombëtare

Pjesëmarrësit në panairin “Javët e biznesit kombëtar” i zhvilluar sot në Preshevë, bënë thirrje për konsumim të produkteve që vin nga trojet shqiptare Shtëpia e kulturës “Abdulla Krashnica” ishte qendra e bizneseve shqiptar

31.Oct.2012 22:24
titulli.com

Trupi Koordinues hap konkurs për OJQ-të

Organizatat jo-qeveritare mund të konkurrojnë në konkursin e Trupit Koordinues për Bujanoc, Preshevë dhe Medvegjë Ky organ shtetëror ka hapur sot konkursin e ri për organizatat joqeveritare për të aplikuar me mjetet të cilat do të fina

31.Oct.2012 16:30
“Ditët e Komedisë Shqiptare” në Preshevë

“Ditët e Komedisë Shqiptare” në Preshevë

Në Preshevë prej sot fillojnë “Ditët e Komedisë Shqiptare” një festival i organizuar nga Komuna e Preshevës me rastin e 100 vjetorit të pavarësisë së shteti shqiptar. Festivali do të hapet sonte me shfaqjen “Nata e Dymbëdhje

31.Oct.2012 12:49
“Zëri i Luginës” mysafir të Mbretit

“Zëri i Luginës” mysafir të Mbretit

Në kuadër të 100 vjetorit të themelimit të shtetit shqiptar, në Shqipëri do të mbahet edicioni i parë “Festivali Folklorik Mbarëkombëtar”, ndërkaq të ftuar janë edhe SHKA “Zëri i Luginës” nga Bujanoci. Këtë festival e ka

30.Oct.2012 23:56
Bizneset e trojeve shqiptare zbresin në Preshevë

Bizneset e trojeve shqiptare zbresin në Preshevë

Kurrë më shumë se të mërkurën nuk do të ketë biznese shqiptare në Preshevë. Prodhimet nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi dhe vetë Lugina do të jenë pjesë e panairit “Javët e biznesit kombëtarë” Komuna e Preshevës dh

30.Oct.2012 22:25
titulli.com

Rasti i Dobrosinit mbahet “top sekret”

Kryeprokurori Jetish Maloku ndihet i zhveshur dhe i izoluar nga rasti i Dobrosinit. "Edhe pse arrestimet kanë ndodhur në Gjilan ne nuk kemi asnjë informacion meqë bëhet fjalë për një vepër penale me rrezikshmëri të madhe, as policia n

30.Oct.2012 19:26
Studentët nga Bujanoci dhe Presheva në Beograd

Studentët nga Bujanoci dhe Presheva në Beograd

Dje, sot dhe nesër do të qëndrojnë në Beograd një grup prej 20 studentëve nga Bujanoci dhe Presheva, pjesëmarrës në projektin “Iniciativa advokuese të shoqërisë civile”, të cilën e realizon OJQ Nisma e të Rinjve për të Drejtat e

30.Oct.2012 13:29
Akademi dhe homazhe në Preshevë

Akademi dhe homazhe në Preshevë

Shoqata për Trashëgimi dhe Krijimtari Kulturore në bashkëpunim me Organizatën e Veteranëve të Luftës së UÇPMB-së, organizon akademi përkujtimore dhe homazhe në varrezat e dëshmorëve Akademia përkujtimore që do të mbahet nes

30.Oct.2012 11:11
Serbët edhe me targa të vjetra, Lugina vetëm me pagesë

Serbët edhe me targa të vjetra, Lugina vetëm me pagesë

Serbët në Kosovë vazhdojnë të mos i përfillin vendimet e institucioneve të Kosovës. Pavarësisht vendimit të Ministrisë së Brendshme për ndalimin e qarkullimit të të gjithë atyre automjeteve që mbajnë targa të Serbisë (me inici

29.Oct.2012 20:20
Inspektohen punimet në “Naim Frashër”

Inspektohen punimet në “Naim Frashër”

Shkolla fillore “Naim Frashëri” në Bujanoc, sot është vizituar nga përfaqësues të pushtetit lokal, me qëllim të inspektimit të punimeve që janë bërë në këtë shkollë Drejtori i këtij institucioni arsimor Fatmir Hasani ka vler

29.Oct.2012 17:23