Lokale

Mimoza, ministrja që “frikohet” nga bizneset e Luginës

Mimoza, ministrja që “frikohet” nga bizneset e Luginës

Dalin në dritë edhe detaje tjera të takimit të delegacionit nga Bujanoci e Presheva me Ministren e Tregtisë dhe Industrisë Mimoza Kusari Lila Herën e fundit që raportuam theksuam se Mimoza “si boni mall” përfaqësuesit  e bizneseve t

08.Nov.2012 18:48
Bujanoci me “Duar të vyeshme” (foto & video)

Bujanoci me “Duar të vyeshme” (foto & video)

Në kuadër të ditës së Shtëpisë së Kulturës “Vuk Karaxhiq” në Bujanoc është hapur manifestimi tradicional “Duart e vyeshme” Hapja solemne u bë sot nga drejtori i këtij institucioni kulturorë Bajramali Fejzullahu, në të cili

07.Nov.2012 21:24
“Milioneri” vjen sot në Preshevë

“Milioneri” vjen sot në Preshevë

Në Preshevë sot vjen “Milioneri” nga Teatri Bylis nga Fieri.në kuadër të  “Ditëve të Komedisë Shqiptare”, një festival i organizuar nga Komuna e Preshevës me rastin e 100 vjetorit të pavarësisë së shteti shqiptar. Festivali

07.Nov.2012 16:02
Aksident në Lluçan, shpëton shoferi (foto)

Aksident në Lluçan, shpëton shoferi (foto)

Rreth mesditës së sotme në hyrje të fshatit Lluçan ka ndodhur një aksident i cili ka përfunduar vetëm me lëndime të lehta të drejtuesit të automjetit dhe dëmtim të makinës, raporton Titulli. Drejtuesi G.Z. nga Lluçani  (VW Golf 3)

06.Nov.2012 19:38
Bilinica me sistem të ujit, të pavarur nga rryma (foto)

Bilinica me sistem të ujit, të pavarur nga rryma (foto)

Fshati Bilinicë sot bëri përurimin zyrtarë të ujësjellësit  të sapo ndërtuar i cili është me sistem të rënies së lirë Pati apo jo rrymë elektrike, Bilinica do të ketë ujë edhe atë deri sa nuk shterren burimet. Sot në mëny

06.Nov.2012 19:11
Delegacioni amerikan në takim me Beqirin

Delegacioni amerikan në takim me Beqirin

[caption id="attachment_39983" align="aligncenter" width="553"] Patrick Harvey (majtas), Galip Beqiri (në mes) dhe Judith K. Lepuschitz (djathtas) gjatë takimit në zyrën e KKSH-së në Bujanoc[/caption] Në zyrën e Këshillit Kombëtar Shqipt

06.Nov.2012 16:48
Në radhë Lluçani, Bujanoci e Bilinica (foto & video)

Në radhë Lluçani, Bujanoci e Bilinica (foto & video)

[caption id="attachment_39915" align="aligncenter" width="576"] Rruga që po pregaditet për asfaltim në Lluçan, frekuentohet çdo ditë nga nxënësit[/caption] Makinerit për përgatitjen dhe asfaltimin e rrugëve sot kanë qëndruar në fshat

05.Nov.2012 23:09
Lugina e do hisen e vet në bisedime

Lugina e do hisen e vet në bisedime

Derisa Beogradi zyrtar pothuajse e ka konkretizuar pjesëmarrjen e delegacionit serb të veriut, në kuadër të ekipit të Beogradit në bisedime me Prishtinën, shqiptarët e Luginës së Preshevës kanë mbetur “pezull”. Ata po kërkojnë që

05.Nov.2012 14:22