Lokale

titulli.com

Lirohen pesë shqiptarët e komunës së Bujanocit (video)

Në orën 15h të  ditës së sotme janë liruar pesë nga tetë shqiptarët e arrestuar në aksionin e xhandarmërisë më 4 maj të këtij viti. Të arrestuarit u liruan nga burgu i qarkut në Beograd dhe janë rrugës për në shtëpitë e

29.May.2012 15:12
titulli.com

Firmoset marrëveshja për qeverisje lokale në Preshevë

Pushtetin lokal në komunën e Preshevës gjatë katër viteve të ardhshme do ta udhëheqin Partia Demokratike Shqiptare, Rilindja Demokratike dhe Bashkimi Demokratik i Luginës. Këtë e kanë konfirmuar lideri i PDSH-së Ragmi Mustafa dhe i BDL

28.May.2012 23:52
titulli.com

Në Preshevë, QSA ndërton shtëpi për bamirësi (foto)

Në praninë e përfaqësuesve të Qendrës Islame nga Lozana e Zvicrës, përfaqësuesve të kompanive lokale dhe personaliteteve, Qendra e Solidaritetit dhe Avancimit nga Presheva, sot zyrtarisht ia dorëzoi shtëpinë dyshe familjes Shabani nga Pr

28.May.2012 21:28
titulli.com

Vdes aksidentalisht Nazlie B. nga Bujanoci

Ka ndërruar jetë këmbësorja Nazlie B. (1952-Rome) nga qyteti i Bujanocit, e cila u aksidentua nga një automjet më 26 maj të këtij viti. E ndjera humbi jetën pasi u goditë nga një veturë në rrugën lokale Bujanoc – Tërnoc, në afër

28.May.2012 16:47
titulli.com

Ku u tretën votat e Malësisë së Bujanocit?

Këtyre ditëve, Komisioni Zgjedhor i Komuns së Bujanocit, ka aprovuar Vendimin mbi ndarjen e mandateve kandidatëve për këshilltarë të Kuvendit komunal të Bujanocit, në zgjedhjet e mbajtura, më 6 maj 2012. Nga katër listat zgjedhore të

27.May.2012 12:51
titulli.com

Destani kërkon hisen e vet të deputetit

Skender Destani, lideri i Bashkimit Demokratik të Luginës nga Presheva dhe njëri prej katër partnerëve të listës parlamentare “Koalicioni i Shqiptarëve të Luginës së Preshevës”, ka lutur Tanjugun që të demantojë shkrimet e djeshme

26.May.2012 17:27
titulli.com

Të fala nga Komandant Lleshi (video)

Monologu i sotëm i aktorit Nagip Taipi nga Tërnoci dha një mesazh të qartë për ata që ishin prezentë në sallën e Shtëpisë së Kulturës në Bujanoc, në akademinë përkujtimore kushtuar Komandant Lleshit. Ishte emocionues dhe në të

25.May.2012 19:25
titulli.com

Përfundon manifestimi tradicional në Bujanoc (video)

Manifestimi tradicional “Ditët e komandant Lleshit” përfundoi me tubimin qendrorë të mbajtur në Shtëpinë Kulturës në Bujanoc, raporton Titulli. Familjarë të Ridvan Qazimit dhe dëshmorëve të kombit, veteran, invalid, përfaqësues

25.May.2012 18:56
titulli.com

Qazimi: Të bashkuar jemi më të fortë (video)

“Gjendemi në vendin ku dha jetë, ku ra dëshmorë për të mos vdekur kurrë Komandant Lleshi, Ridvan Qazimi”, kështu u nisë manifestimi tradicional “Ditët e Komandant Lleshit”, raporton Titulli. Marshimi filloj nga stadiumi i fshatit

24.May.2012 18:41
titulli.com

Shqiptarët e Preshevës në rigjykim

Në Gjykatën e Qarkut  në Beograd sot ka vazhduar për të dytën ditë me radhë rigjykimi kundër njëmbëdhjetë shqiptarëve të Luginës, pesë prej të cilëve në mungesë. Seanca e sotme zgjati më shumë se gjashtë orë. Në të ishte

24.May.2012 17:45
titulli.com

Lirohet Shqipërim Musliu (i plotësuar)

(i plotësuar - ora 16:40)  Është liruar nga arrestimi Shqipërim Musliu, djali i kryetarit të KK të Bujanocit dhe Lëvizjes së Progresit Demokratik, Jonuz Musliut. Ky i fundit tha për Titullin se Shqipërimi është liruar dhe ësht

24.May.2012 09:24