Faik Rexhepi, preshevari protestues që i rezistoi dhunës këmbëkryq, shkrihet në bronz në Prishtinë(video) Foto: Faik Rexhepi
Lokale

Faik Rexhepi, preshevari protestues që i rezistoi dhunës këmbëkryq, shkrihet në bronz në Prishtinë(video)

29.Nov.2022 07:27
0

Pakkush nuk e ka parë këtë fotografi ikonike. Ky burrë, i ulur këmbëkryq në qendër të Prishtinës, është Faik Rexhepi. 

Ishte gushti i vitit 1990 kur preshevari, cili punonte në “Ferronikel” të Drenasit, bashkë me kolegë kishin ardhur në kryeqytet që ta presin delegacionin e kongresit amerikan.

Para hotelit “Grand” policia serbe kishte ndërhyrë brutalisht, duke shpërndarë turmën, por Faik Rexhepi nuk kishte luajtur vendi. Hazir Reka e përjetësoi në fotografi momentin që u shpërnda në mediat gjithandej botës.

32 vjet pas fotografisë, Rexhepi u përjetësua sërish. 

Për shkak të gjendjes shëndetësore, ai nuk mundi ta shohë veten si shtatore. Megjithatë, se si e ka pritur ai nderin që po i bëhej, e tregon bashkëshortja e tij në T7.

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, tha se kjo vepër arti simbolizon rezistencën paqësore përballë dhunës.

Faik Rexhepi nuk ishte i vetmi që u nderua në 110-vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë. Në kompleksin universitar më në fund u vendos shtatorja e profesorit dhe studiuesit Anton Çetta.

Historiani Jahja Drançolli tha se me angazhimin e Çettës u shua tradita e gjakmarrjes.

Në përurim ishin të pranishëm personalitete të rëndësishëm nga Kosova e Shqipëria.

LPD bënë homazhe tek varri ish-liderit Jonuz Musliu
Kryeministri Kurti organizon pritje për 28 Nëntorin në Prishtinë (video)
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration