Srpski
Albanci se interesuju da nauče srpski jezik
Objavljen konkurs Koordinacionog Tela „Škola srpskog jezika“ naišao je na interesovanje mladih albanaca koji žele obogatiti njihov „rečnik“ sa još jednim jezikom.
U intervju za Titulli, savetnica direktorke Koordinacionog Tela Vlade Srbije za opštine Preševo, Bujanovac i Medveđa, Milica Rodić, kaže da ova škola počinje u oktobar i trajaće šest meseci.
Poslenji rok za prijavljivanje je 4-i oktobar, a nakon testa kandidati će se podeliti u grupe, po nivou znanja srpskom jezika.
U „Školi srpskog jezika“ biće upisani ukupno 200 kandidata.
Ovaj projekat Koordinacionog Tela podržava Ambasada Velike Britanije i druga je godina što se realizuje.
Prošle godine u ovoj školi je bilo prijavljeno 400 kandidata.
Titulli: Koliko su bili zainteresovani mladi, i koliko mislite da će se prijaviti ove godine?
[caption id="attachment_89314" align="alignleft" width="216"] Milica Rodic[/caption]
Milica Rodić: Ove godine Služba Koordinacionog tela organizovaće časove srpskog jezika za 200 polaznika. Imajući u vidu da je prošle godine pristiglo dosta prijava onih koji nisu ispunjavali kriterijum u vezi sa godinama, ove godine svi zainteresovani, bez obzira na starost, mogu da se prijave.
Budući da je veliki broj polaznika koji su već prošli školu pokazao interesovanje da nastave sa časovima srpskog jezika, svi oni će moći da nastave da usavršavaju srpski jezik.
Polaznici “Škole srpskog jezika” prosle godine su pokazali veliko interesovanje i posvećenost tokom sedam meseci, koliko su trajali časovi. Oni su bili stalno angažovani i vredni svakog vikenda, radeći na domaćim zadacima koje bi im zadale profesorke. To je jedan od indikatora njihove želje za učenjem i usavršavanjem.
Za njihovu posvećenost su zaslužne i profesorke srpskog jezika i lokalni asistenti, koji su se trudili da jezik uče na nekonvencionalan način, da svaki čas bude dinamičan i pun sadržaja. Pored obaveznog udžbenika, polaznici su učili i iz drugih knjiga, pa su imali mogućnost da se upoznaju i sa drugim sadržajima, da uče o grčkoj mitologiji i slično. Oni su pisali sastave, pravili tekstove za časopise i crtali strip. Takav način rada pogoduje mladim ljudima i unosi svežinu i dinamiku u metodologiju podučavanja.
Titulli: Kako je bilo skolovanje prosle godine, koji su rezultati?
Milica Rodić: Služba Koordinacionog tela Vlade Republike Srbije za opštine Preševo, Bujanovac i Medveđa je uz podršku ambasade Velike Britanije prošle godine prvi put organizovala besplatnu „Školu srpskog jezika“ za mlade iz albanske zajednice, uzrasta od 15 do 30 godina, iz opština Preševo i Bujanovac.
Projektom je inicijalno planirano da školu pohađa 160 učesnika, ali je zbog ogromnog interesovanja broj polaznika „Škole srpskog jezika“ povećan. Skoro 400 kandidata se prijavilo, od toga je njih 370 radilo početni test na kojem je utvrđeno stanje poznavanja i razumevanja srpskog jezika. Na osnovu testa oformljene su grupe. Kandidati su raspoređeni u dve osnovne grupe – početni 1 i početni 2. Pošto su pojedini kandidati koji su se prijavili za pohađanje časova imali manje od 15 ili više od 30 godina, zbog već formiranog kriterijuma oni nisu pohađali časove.
Ukupno je 310 kandidata upisalo besplatnu “Školu srpskog jezika”. Na prvom testu utvrđeno je da u obe opštine najviše ima grupa za nivo početni 1. U obe opštine formirana je po jedna grupa u kojoj su jezik učili oni koji su pokazali već određeno, naprednije znanje srpskog jezika.
Kako bi svaki polaznik pokazao izvesni napredak, i dobio neophodnu pomoć profesorki koje su tokom 7 meseci radile sa njima, bilo je neophodno oformiti grupe koje bi bile dovoljno male za neometan rad. Imajući to u vidu, svaka grupa je brojala 20 polaznika.
Za sve njih Služba Koordinacionog tela obezbedila je besplatne udžbenike.
Na javnom tenderu odabrana je škola jezika iz Niša čije su 4 profesorke srpskog jezika svakog vikenda dolazile u Bujanovac i Preševo. Odabrana su i 4 lokalna asistenta iz albanske zajednice, koji su pomagali profesorkama u izvođenju nastave.
Polaznici su tokom 7 meseci radili testove, kako bi se utvrdio nivo stečenog znanja. Drugi glavni test je rađen na sredini projekta, nakon 3,5 meseca. Većina polaznika je na testu pokazala da su savladali gradivo i time su stekli mogućnost da pređu na novi, napredni nivo učenja jezika. Poslednji test je rađen na kraju projekta, i rezultati su bili odlični. To je ujedno i dokaz posvećenosti ovih mladih ljudi za učenjem jezika.
Titulli: Koliko će trajati skola i kad počinje?
Milica Rodić: Škola će trajati šest meseci, od oktobra 2013. do marta 2014. Svi prijavljeni kandidati polagaće test kako bi se utvrdilo da li i koliko poznaju srpski jezik, o čemu ćemo Vas na vreme obavestiti. /Titulli.com/
Mund ti tregoni shoqërisë për këtë artikull!