Zbulohet pllaka e re përkujtimore për vllezërit Saqipi të vrarë për rezistencën kombëtare të UÇPMB-së (video) Foto nga dalja n të UÇPMB-së
Lokale

Zbulohet pllaka e re përkujtimore për vllezërit Saqipi të vrarë për rezistencën kombëtare të UÇPMB-së (video)

26.Jan.2023 15:12
0

Në fshatin Dobrosin të komunës së Bujanocit u shpalos pllaka e re përkujtimore për vllezërit Saqipi të vrarë për rezistencën kombëtare me daljen në skenë të UÇPMB-së.

"26 janari i vitit 2000, na kujton martirët Isa e Shaip Saqipi, vëllezërit të cilët pabesishtë e në mënyrë tinzare u vranë nga ushtria serbe. Ky ishte momenti i fundit për ti thënë stop padrejtësive e për të filluar rezistencën kombëtare me daljen në skenë të UÇPMB-së me rastin e varrosjes së tyre. Sot në 23 vjetorin e rënies, shpalosëm pllakën e re përkujtimore, për të kujtuar sakrificën e tyre e për të lënë gjurmë për gjeneratat e ardhshme se historia e re e Luginës fillon nga ky vend", ka shkruar Shqiprim Musliu, kryetar i Lëvizjes së Progresit Demokratik.

Ai ka shkruar se pikërisht një vit më vonë, më 26 janar 2001, në betejën e Tërnocit ra dëshmorë Besim Faiku, duke vetmohuar veten e tij e për të dhënë më të shtrenjtën e tij, jetën e tij për lirinë e atdheut.

Ulja e çmimeve të veturave elektrike nga Tesla po jep efekt
Ndihmës Sekretarja amerikane e Shtetit: Kosova dhe Serbia duhet të marrin vendime të vështira
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration