Shpërbëhet grupi parlamentar "Rajonet evropiane”,  Kamberi insistoi opozitë në Kuvendin e Serbisë
Lokale

Shpërbëhet grupi parlamentar "Rajonet evropiane”, Kamberi insistoi opozitë në Kuvendin e Serbisë

25.Nov.2022 12:44
0

Grupi parlamentar "Rajonet evropiane - Vojvodina, Sanxhaku, Lugina e Preshevës", anëtar i të cilit ishte deputeti nga Bujanoci, Shaip Kamberi, nuk ekziston më, hkak për këtë është përkrahja e listës "Së bashku për Vojvodinën" për shumicën qeverisëse në Kuvendin e Serbisë, ndërsa deputetët Kamberi dhe SDA Sanxhak insistojnë të mbeten në opozitë, transmeton Titulli.com.

Kamberi thotë se grupi parlamentar pushoi së ekzistuari në momentin kur deputeti Tomislav Zhigmanov nga lista e Vojvodinës u zgjodh ministër për të drejtat e njeriut dhe pakicat dhe dialogun social në qeverinë e re, përcjellë titulli.com.

“Për momentin nuk kemi grup parlamentar, por veprojmë individualisht. Shpresojmë të gjejmë njerëz me mendje nga radhët e opozitës demokratike”, tha Kamberi.

Koalicioni i shqiptarëve të Luginës, i përfaqësuar nga Kamberi, në gusht formoi një grup parlamentar me listën "Së bashku për Vojvodinën" dhe SDA Sanxhakun pas konstituimit të Kuvendit.

Më pas Kamberi tha se grupi i ri i deputetëve është i vetmi në këtë mbledhje të parlamentit ku ka vetëm deputetë nga lista e minoriteteve.

Shpërndarja e grupit parlamentar do të thotë se në opozitë mbetën Kamberi dhe dy deputetët e Sulejman Ugljanin. Megjithatë, ata nuk mund të krijojnë një grup të ri parlamentar, pasi kushti për këtë janë të paktën pesë deputetë./Titulli.com/

Ideja e vjetër e diplomatit gjerman Ischingerit për Kosovë-Serbi: Pajtohemi që të mos pajtohemi
Policia e Serbisë intervenon pas një përleshjeje të migrantëve
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration