Shaip Kamberi dhuron libra Bërnabiqit e Vuçiqit
Lokale

Shaip Kamberi dhuron libra Bërnabiqit e Vuçiqit

06.Apr.2021 15:01
0

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi, ua ka bërë nga një dhuratë kryeministres së Serbisë Ana Bërnabiqit dhe presidentit Aleksandar Vuçiq.

Dhurata e Kameberit për dy udhëheqësit serbë ka qenë libri i autorit Aleksandar Pavloviq, i cili flet në mënyrë të argumentuar, sqaron krijimin e paragjykimeve në kulturën, historinë dhe politikën serbe kundrejt shqiptarëve. 

“Ashtu siç i kisha premtuar, sot, kryeministres Bërnabiq dhe presidentit Aleksandar Vuçiq ia dërgova dhuratë nga një kopje të librit të autorit Aleksandar Pavloviq, ‘Shqiptari imagjinar - simbolika e Kosovës dhe figura e shqiptarit në kulturën serbe’. Libër ky që në mënyrë të argumentuar sqaron krijimin e paragjykimeve në kulturën, historinë dhe politikën serbe kundrejt shqiptarëve e që drejtpërdrejt lidhen me aspiratat serbe për Kosovën në gjysmën e dytë të shek. XIX”, ka shkruar Kamberi.

Kamberi ka thënë se shpreson që ky libër do t’i shërbejë në ushtrimin e detyrave të tyre shtetërore pa paragjykime.

Politikani opozitar serb: Pajtimi me shqiptarët ndodh vetëm kur Vuçiqi dhe Thaçi s’janë më në pushtet
Krizë në Mal të Zi për shkak të mohimit të gjenocidit në Srebrenicë
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration