Njoftimin mbi masat e reja ndaj Covid-19 në Bujanoc
Lokale

Njoftimin mbi masat e reja ndaj Covid-19 në Bujanoc

22.Dec.2020 08:19
0
Komuna e Bujanoci publikon njoftimin nga  Shtabi Republikan i Krizave rreth masave të reja:
 
Ky është njoftimi i plotë i publikuar në ueb-faqen e komunës në Facebook:
 
Në seancën e sotme, Qeveria e Republikës së Serbisë miratoi rekomandimet e fundit të Shtabit të Krizave për Mbrojtjen e Shëndetit Publik nga Sëmundjet Infektive COVID-19, sipas të cilave orari i punës në qendrat tregtare, dyqanet e veshjeve, bastorer, kazinotë dhe sallat e lojërave për fëmijë do të jetë deri në orën 20:00 nga e hëna në të premte.
 
Orari i punës i ambienteve të hotelierisë, përkatësisht kafeneve dhe restoranteve, do të jetë gjithashtu nga e hëna në të premte deri në orën 20:00, me kushtin që nuk lejohet muzikë brenda lokalit nga ora 05:00 deri në 20:00, pa përjashtim.
 
Gjithashtu, gjatë ditëve të javës deri në orën 20:00, mund të punojnë sallonet e frizerisë dhe kozmetikës, sallone bukurie, si dhe ambiente sportive dhe rekreative - palestra, qendra fitnesi, pishina, qendra spa, balona futbolli, basketboll, tenis dhe çdo sport tjetër rekreativ.
 
Masat e reja hyjnë në fuqi sot, 21 dhjetor dhe do të jenë në fuqi deri të premten, 25 dhjetor, dhe inspekcionet kompetente dhe policia komunale do të kontrollojnë rreptësisht respektimin e të gjitha masave.
 
Dëshirojmë t'ju kujtojmë se, në përputhje me masat e miratuara më parë, objektet hotelierike lejohen të kryejnë aktivitete të shpërndarjes së ushqimit pa ndërprerje, 24 orë në ditë, shtatë ditë në javë, si dhe biznesmenë të tjerë, veprimtaria kryesore e të cilave është ajo.
 
Gjithashtu, farmacitë dhe pikat e karburantit (aktiviteti i shitjes së karburanteve) mund të punojnë pa ndërprerje, çdo ditë pa kufizime.
 
Ordinancat dhe laboratoritë mund të veprojnë gjatë gjithë ditës, përfshirë fundjavat.
 
Dyqanet ushqimore, dyqanet e tregtisë, shitoret me pakicë, si dhe trafikat dhe kioskat e ngjashme, ku si rregull nuk hyni në objekt kur bëni pazar, mund të jenë të hapura gjatë ditëve të javës dhe fundjavave deri në orën 21:00.
 
Objektet dhe institucionet në fushën e kulturës - kinematë, teatrot, muzetë dhe galeritë, duke filluar nga sot, 21 dhjetor, mund të jenë të hapura çdo ditë deri në orën 21:00.
 
Qeveria e Republikës së Serbisë dhe Shtabi i Krizave u bëjnë apel të gjithë qytetarëve që të sillen me përgjegjësi dhe të mbrojnë shëndetin e tyre dhe të familjeve të tyre.
 
Duke respektuar masat dhe duke u sjellë me përgjegjësi, ne gjithashtu mbrojmë sistemin tonë shëndetësor.
 
Masat dhe rekomandimet e njohura epidemiologjike, të tilla si mbajtja e maskës në të gjitha hapësirat e mbyllura, larja e duarve rregullisht, mbajtja e distancës nga njerëzit e tjerë, dezinfektimi i të gjitha sipërfaqeve si dhe ventilimi i shpeshtë i ambienteve, mbeten në fuqi.
Presidenti Meta vlerëson me Titullin e lartë “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut”, Muharrem Salihu nga Medvegja
Kosova pranë zgjedhjeve të reja
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration