titulli.com
Lokale

Mesazhi nga Presheva: Konsumoni prodhime kombëtare

31.Oct.2012 22:24
0

Pjesëmarrësit në panairin “Javët e biznesit kombëtar” i zhvilluar sot në Preshevë, bënë thirrje për konsumim të produkteve që vin nga trojet shqiptare Shtëpia e kulturës “Abdulla Krashnica” ishte qendra e bizneseve shqiptare që vinin nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi dhe Lugina për të promovuar prodhimet e tyre në “Javën e biznesit kombëtar”, raporton Titulli. Nga ky panair me mesazhin e konsumimeve të produkteve kombëtare iu drejtuan qytetarëve, Agim Shahini nga Aleanca Kosovare e Bizneseve (AKB), kryetarët e komunave të Preshevës dhe Bujanocit, Ragmi Mustafa dhe Nagip Arifi dhe nga komuna e Çairit nga Maqedonia Izet Mexhiti. “Jemi të emocionuar me pjesëmarrjen në këtë panair që po mbahet në Preshevë, emocion i cili do të na mbajë shumë gjatë”, tha Shahini drejtues i Aleancës Kosovare të Bizneseve. Edhe të dy kryetarët e komunave me shumicë shqiptare në Luginë theksuan rëndësinë që pati ky panair, siç është zhvillimi ekonomikë i këtij rajoni. Përfaqësuesit e ndërmarrjeve prodhuese nga Lugina kishin shfrytëzuar rastin që të kërkojnë lehtësime nga përfaqësuesi i AKB-së për plasimin e prodhimeve në tregun kosovar. Përveç përfaqësuesve nga rajoni dhe Lugina që morën pjesë në hapjen e panairit, numri i qytetarëve që vizituan këtë panair nuk ishte sa pritej në fillim. Mos zhvillimi ekonomik i Luginës dhe shkalla e lartë e papunësisë si duket kanë bërë qytetarët të mendohen më shumë për të qenë pjesëmarrës në panaire të këtilla. “Javët e biznesit kombëtar” ishte pjesë e aktiviteteve në kuadër të 100 vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë./Titulli.com/
Nga 100 franga për 100 student të Luginës në 100 vjetorin e pavarësisë
Trupi Koordinues hap konkurs për OJQ-të
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration