Lokale

Trupi Koordinues nënshkruan kontratat

Trupi Koordinues nënshkruan kontratat

Përfaqësues të zyrës së Trupit Koordinues për komunat Bujanoc, Preshevë dhe Medvegjë kanë qëndruar në Bujanoc dhe kanë nënshkruar kontratat me përfituesit e  shoqatava të ndryshme që kanë fituar donacione për realizimin e projektev

15.May.2012 18:10
Ngadalësohet qarkullimi në Konçul (video)

Ngadalësohet qarkullimi në Konçul (video)

Gjatë mëngjesit të sotëm rreth 100 maune nuk kanë mundur të kalojnë në vendkalimin kufitarë në Merdare përshkak se është  prishur ura afër vendkalimit kufitar në Merdarë, dhe një numër i madh i maunave që nga dita e djeshme ia kan

15.May.2012 14:41
Përkujtohen dëshmorët e Luginës

Përkujtohen dëshmorët e Luginës

Për nder të 11 vjetorit të rënies heroike të dëshmorëve të kombit, në Gurishte të Rahovicës komuna e Preshevës,  u mbajt manifestim kushtuar dëshmorëve të UCPMB-së, raporton TV "Presheva". Të pranishëm në këtë manifestim për

15.May.2012 00:10
titulli.com

B92 ndihmon shkollën e Bujanocit (video)

Shumë shkolla në jug të Serbisë nuk kanë mjete bashkëkohore për mësim, mirëpo kanë mësues të cilët me idetë e tyre lehtësojnë mësimin për fëmijët. Fondi B92 është aktivizuar në këtë aksion. Pas letrës së shkruar nga nxë

14.May.2012 09:08
Destani: Skandale dhe vjedhje në 30 vendvotime

Destani: Skandale dhe vjedhje në 30 vendvotime

Skender Destani, bartës i listës zgjedhore të Bashkimit Demokratik të Luginës, sot ka akuzuar Komisionin Komunal Zgjedhor (KKZ) në Preshevë si pjesëmarrëse në vjedhjet e mëdha zgjedhore. “Në Preshevë ka ndodhur një skandal i papar

13.May.2012 19:41
titulli.com

Si e fitoi Halimi ulësen e deputetit ?

Ende e paqartë se si “Koalicioni i Shqiptarëve të Luginës së Preshevës” siguroi votat për të përfaqësuar shqiptarët e këtij rajoni në parlamentin e Serbisë, kur dihet se votat e mbledhura nga tri komunat e Luginës janë rreth 60 p

13.May.2012 18:53
Bombë në rrugën e Kosovës në Bujanoc

Bombë në rrugën e Kosovës në Bujanoc

Punëtorët e ndërrmaries publike “Komunalia”në Bujanoc, sot në orët e hershme të mëngjesit kanë gjetur një bombë dore gjatë heqjes së mbeturinave. “Bomba është gjetur në një qese plastike në rrugën e Kosovës”, tha për T

12.May.2012 15:25
Dhuna e përdorur në arrestimet në Bujanoc (video)

Dhuna e përdorur në arrestimet në Bujanoc (video)

Në një video të paraqitur ditëve të fundit të publikuar në You Tube e që janë transmetuar edhe në Televizionin Prva të Serbisë, shihen momentet e arrestimit të disa prej tetë shqiptarëve të komunës së Bujanocit. Në arrestim, dis

11.May.2012 23:38
Gjykata anulon ankesat e serbëve të Bujanocit

Gjykata anulon ankesat e serbëve të Bujanocit

Gjykata themelore e Vranjës, njësia në Bujanoc, ka hedhur poshtë ankesat e bëra në procesin zgjedhorë për zgjedhjet lokale të 6 majit. Siç ka mësuar Titulli nga burime të sigurta, ankesat e subjekteve serbe si Grupi  qytetarëve “D

11.May.2012 23:16
PD nisë bisedimet me PVD, LPD dhe UDSH (video)

PD nisë bisedimet me PVD, LPD dhe UDSH (video)

Në komunën e Bujanoc sot në orën 15h kanë filluar negociatat për formimin e qeverisjes lokale në mes të subjekteve shqiptare, raporton Titulli. Partia Demokratike e cila ka fituar më shumë vota në zgjedhjet lokale bisedimet për arritje

11.May.2012 15:27
titulli.com

A dërgoi Çeda Riza Halimin në Beograd ?

Koalicioni i Shqiptarëve të Luginës së Preshevës fitoi një mandat në Parlamentin Republikan të Serbisë, të shpallur nga Komisioni Zgjedhor Republikan, raporton Titulli. Mandati i tyre shkon në dëm të koalicionit parlamentar “Prekore

10.May.2012 15:29
Zgjedhjet lokale në Medvegjë më 24 qërshor

Zgjedhjet lokale në Medvegjë më 24 qërshor

Kryetarja e Parlamentit Sllavica Gjukiq Dejanoviq ka caktuar zgjedhjet lokale për komunën e Medvegjës për datën 24 qërshor të vitit rrjedhës. Zgjedhjet lokale në Medvegjë nuk janë mbajtur me datën 6 maj për shkak të mospajtimeve në

10.May.2012 01:01