Kosova prej 15 shtatorit paralajmëron reciprociteti për targat me Serbinë, a mundë të preken shqiptarët e Luginës?
Lokale

Kosova prej 15 shtatorit paralajmëron reciprociteti për targat me Serbinë, a mundë të preken shqiptarët e Luginës?

08.Sep.2021 07:39
0

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, ka paralajmëruar pas takimit të sotëm me përfaqësuesin e posaçëm të Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak, se Kosova nuk do të pranojë zgjatjen e marrëveshjes së përkohshme për targat e veturave përtej 15 shtatorit, kur edhe skadon afati i kësaj marrëveshje të arritur shumë vite më parë në Bruksel.

Bislimi tha se Kosova do të sillet njësojë siç bën Serbia me veturat me targa të Kosovës (RKS), duke paralajmëruar reciprocitet.

Sipas marrëveshjes, në Serbi mund të futen nga Kosova të gjitha veturat me targa KS, kurse ato me RKS duhet t’i ndërrojnë ato në kufi, duke marrë një letër të përkohshme që jep pala serbe. Në anën tjetër, veturat me targa të Serbisë futen lirshëm pa procedura shtesë në Kosovë.

Dhe kjo pritet të ndryshojë pas 15 shtatorit, sipas Bislimit, shkruan RTK.

Lidhur me këtë problematik do të preken edhe shumë qytetarë shqiptarë nga Lugina e Preshevës të cilët mbajnë lidhje të shumta të qarkulimit me Kosovën por si do të veprojë qeveria e Kosovës ndaj këtij problemi mbetet të shihet pas 15 shtatorit.

 

Kosova ka mundësi të mos pranojë takimin në rast se Odaloviiq do të jetë në tryezën e bisedimeve. Madje, Bislimi ka thënë se Kosova do të nisë procedurën për të shpallur atë persona non-grata.

Në takim me Lajçakun është diskutuar edhe për energjinë elektrike në veri, përkatësisht gjetjen e formës për inkasimin e mjeteve në atë pjesë.

Lajçak: Ka shumë çështje urgjente që duhet të diskutohen mes Kosovës dhe Serbisë
Rusia me fushatë agresive ndaj Kosovës
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration