Kërcënime me vdekje për gazetarët serbë që shkruan për Kosovën e Ukrainën (video)
Lokale

Kërcënime me vdekje për gazetarët serbë që shkruan për Kosovën e Ukrainën (video)

01.Dec.2022 08:22
0

Gazeta kryesore në Serbi, Danas, është vënë nën mbrojtje të policisë, pasi është kërcënuar se do ta ketë fatin e njëjtë sikurse revista satirike franceze, Charlie Hebdo.

Disa gazetarë të kësaj të fundit janë vrarë nga një sulm i ekstremistëve islamistë në vitin 2015. Kryeredaktori i Danasit thotë se kërcënimet e nacionalistëve të ekstremit të djathtë lidhen me mbulimin e luftës në Ukrainë dhe të marrëdhënieve të Serbisë me Kosovën.

(Përgatitën: Valona Tela, Ibrahim Berisha)

UNESCO merr nën mbrojtje xhubletën shqiptare
Vrasja e një grua shtatzënë në oborrin e QKUK-së në Prishtinë
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration