Abazi: Në dialog me Serbinë nuk përmenden shqiptarët e veriut dhe as Lugina e Preshevës
Lokale

Abazi: Në dialog me Serbinë nuk përmenden shqiptarët e veriut dhe as Lugina e Preshevës

17.Mar.2023 09:23
0

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Haki Abazi ka thënë se në dialog me Serbinë dhe në diskutimet e zhvilluara nuk përmendet për kthimin e shqiptarëve në shtëpitë e tyre në veri të Kosovës të cilët janë dëbuar tash e mbi 20 vjet më parë duke shtuar se as Lugina nuk përmendet në këto diskutime.

 

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje (LVV), Haki Abazi duke diskutuar për marrëveshjen që mund të nënshkruhet në kuadër të dialogut Kosovë – Serbi, ka thënë se në diskutime nuk përmendet aspak dhe nuk kërkohet që shqiptarët e veriut të Kosovës të kthehen në shtëpitë e tyre mbas 20 vjetëve.

“Edhe na kemi filluar me besua ma pak që realisht mundemi me përdor formulimin që shqiptarët në Preshevë, Bujanoc, dhe Medvegjë e meritojnë në mënyrë reciproke të drejtën që kërkohet për serbët këtu. Nuk përmendet fare e as nuk kërkojmë të drejtën e shqiptarëve të veriut të Kosovës me u kthyer në shtëpitë e tyre mbas 20 vjetëve, që është e drejtë legjitime që shqiptarët me u kthyer në shtëpitë e tyre në veri”, ka thënë ai në RTV Dukagjini.

“Kjo nuk është pjesë e diskutimit kur vjen puna ndërsa, flasin për rikonfirmimin e drejtës së pakicës serbe në Kosovë që është bërë edhe në Ahtisarin edhe në diskutimet e Vjenës”, ka deklaruar tutje Abazi.

Po ashtu, ai i ftuar në Debat Plus, ka thënë se Kosova po vazhdon të injorojë thelbin e problemit sa i përket diskursit politik në vend, “ne në njërën anë kemi SHBA-në dhe BE-në, në një linjë të fortë që kërkon pranimin nga Kosova për një marrëveshje që nuk ka njohjen në mes, që nuk ka qenë si e tillë më herët të paktën nga faktorët amerikanë”.

Salihu: Këto 20 vite asnjë Qeveri e Kosovës nuk ka pasur strategji të qartë për Luginën e Preshevës
Kongresistët amerikanë dërgojnë letër sekretarit Blinken për të drejtat e shqiptarëve në jugun e Serbisë
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration