Serwer kritikon mediat serbe: Po po përdorni terme raciste ndaj shqiptarëve të Kosovës
Rajoni dhe Politika

Serwer kritikon mediat serbe: Po po përdorni terme raciste ndaj shqiptarëve të Kosovës

10.Dec.2020 08:04
0

Daniel Serwer ka qenë gjatë mbrëmjes së kaluar penalist përmes një videoje lidhje në një mbledhje të Komitetit për Politikë të Jashtme të Senatit të SHBA-së.

Aty ku u diskutua situata në Ballkanin Perëndimor, gjegjësisht në Kosovë dhe Bosnje-Hercegovinë.

Ai ndër të tjerash i kishte rekomanduar presidentit të zgjedhur, Joe Bidenit, të bëj më tepër presion në njohjen e Kosovës nga Serbia.

Kjo ka shkaktuar që shumë media serbe duke iu referuar fjalëve të profesorit të Universitetit John Hopkins, shqiptarët t’i thërrasin me terme raciste ‘siptari’.

Daniel Serwer: “I really don’t mind the “asking Serbia to recognize Kosovo and abolish Srpska” part. That’s accurate. The tell here is the use of a racist term for Albanians. How do you claim sovereignty over a population that is 90% people you refer to with a racist slur?”

Serbia merr ‘shuplakë’ nga BE: Nuk janë plotësuar kushtet për hapjen e kapitullit të ri
Bjeshkët e Namuna dhe malet e Sharrit në destinacionet e Euronews
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration