Presidenti Vuçiq nis konsultimet për qeverinë e re, Kamberi ftohet i pari në takim
Lokale

Presidenti Vuçiq nis konsultimet për qeverinë e re, Kamberi ftohet i pari në takim

26.Feb.2024 07:29
0

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, sot nis konsultimet për kandidatin për kryeministër të ardhshëm, në bazë të rezultateve të zgjedhjeve të mbajtura më 17 dhjetor.

Kabineti i Presidentit të Serbisë, njoftoi se Vuçiq ka ftuar listën “Lufta politike e shqiptarëve vazhdon – Shaip Kamberi” dhe “Partia Ruse – Sllobodan Nikoliq” në konsultime për kandidatin për kryeministër, transmeton Titulli.com.

Së pari, një listë e udhëhequr nga Kamberi dhe tubime të shqiptarëve nga Presheva, Bujanoci dhe Medvegja u ftuan për konsultime në ndërtesën e Sekretariatit të Përgjithshëm të Presidentit.

Lista e Kamberit dhe ajo ruse në zgjedhjet parlamentare të dhjetorit si pakicë secila fitoi nga një mandat parlamentar.

Presidenti i Serbisë,  pas çdo cikli zgjedhor i fton në konsultime përfaqësuesit e gazetave që janë bërë parlamentare, pra që kanë deputetë.

Kuvendi i Serbisë përbëhet nga 250 deputetë dhe lista rreth Partisë Progresive Serbe në pushtet fitoi 129 mandate në zgjedhjet e dhjetorit, kështu që mund të formojë vetë qeverinë.

Koalicioni opozitar “Serbia kundër dhunës” i ka akuzuar vazhdimisht për vjedhje zgjedhore dhe ka kërkuar përsëritjen e zgjedhjeve, të cilën qeveria e ka mohuar, duke pretenduar se po kërkonin alibi për humbjen në zgjedhje./Titulli.com/

Shqipëri, gati baza ajrore taktike e NATO-s në Kuçovë
Gjykoi tre shqiptarë në të njëjtën ditë, gjykatësi anglez i habitur: Pse largoheni nga Shqipëria e bukur për në Britani?
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration