Parlamenti Europian e dekoroi para 22 vitesh Ibrahim Rugoven, çka tha i për Kosovën (video)
Rajoni dhe Politika

Parlamenti Europian e dekoroi para 22 vitesh Ibrahim Rugoven, çka tha i për Kosovën (video)

07.Dec.2020 07:25
0

Në amfiteatrin mbretëronte qetësi. Çdo kush që do të fliste para një audience të tillë do të kishte tremë. Por jo ai. Në fakt ishte e kundërta. Nga prezenca e tij rrezatuese, tremë kishte audienca.

Me figurën e tij inspiruese me shallin karakteristik, në gjuhë franceze, Presidenti Rugova tha: “Unë do të doja të theksoja se zgjidhja më e mirë për Kosovën është pavarësia…Shpresoj dhe uroj që Kosova një ditë do të këtë një vend në këtë institucion të nderuar – Parlamentin Evropian“. 

 

567 deputet të Parlamentit Evropian u ngritën në këmbë dhe duartrokitën fjalimin dhe veprën e Presidentit Rugova.

Partia politike të cilën e ideoj Presidenti Rugova është parti anëtare e familjes më të madhe Evropiane politike. Një parti e urtë, institucionale dhe pro-perëndimore. Një parti e cila edhe në kohëra më represive dhe të dhunshme ka inspiruar Evropën dhe botën për vizionin e saj për liri, paqe dhe barazi.
 
LDK-ja çdo herë ka qenë prijëse e kulturës demokratike, pluralizmit politik dhe lirisë së fjalës. LDK-ja çdo herë ka mbrojtur shoqërinë nga urrejtja, dhuna dhe jo-toleranca.
​Vazhdojnë gërmimet në Kizhevak të Serbisë, pritet edhe në lokacione të tjera
Ne Serbi 58 të vdekur dhe 5.809 raste të reja me COVID-19
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration