Lëkundet qeverisja shqiptare në Bujanoc, shpëton kësaj here nga këshilltarët serb?
Lokale

Lëkundet qeverisja shqiptare në Bujanoc, shpëton kësaj here nga këshilltarët serb?

22.Apr.2021 00:44
0

Gazeta serbe republika përmes një shkrimi ka zbuluar se në seancën e ditës së mërkurë të kuvebdin komunal të komunës së Bujanocit është ndaluar prishja e koalicioni të shumicës shqiptare, përcjellë Tituli.com

Sipas këtij mediumi, ndryshimi i shumicës qeverisëse mundë të kishte ndodhur pasi 6 këshilltarë të pakënaqur, kryesisht të rinj kishin idenë për të ndryshuar koalicionin mbarëshqiptar që udhëheq  komunën e Bujanocit.

Siç i ka shpjeguar kësaj gazete burimi saj ekzistonte një formulë matematikore, sipas së cilës serbët praktikisht do të merrnin përsipër menaxhimin e Bujanocit, nëse këshilltarët e socialistëve nuk do ta kishin parandaluar atë.

“Asambleja lokale në Bujanovc ka 41 këshilltarë, për shumicën, prandaj nevojiten 21 këshilltarë. Kjo shumicë mund të ishte siguruar, nëse marrim parasysh se SNS ka 10 këshilltarë, SPS 3 dhe Romët 2. Kur kësaj i shtohen votat e 6 mbrojtësve të pakënaqur shqiptarë, kjo do të nënkuptojë se qeverisja mund të ndryshojë”, shpjegoi bashkëbiseduesi i gazetës, transmeton Titulli.com.

Sipas këtij bashkëbiseduesi, këshilltarët nga radhët e SPS, konkretisht Stojanča Arsiq dhe Vasko Maniq, të cilët vinin nga radhët e Grupit të Qytetarëve në listën e socialistëve, kundërshtuan këtë plan të përpunuar.

“Për t'i bërë gjërat edhe më keq pas kësaj lëvizje skandaloze nga SPS, Arsiq, i cili ishte kryetar i komunës për dy mandate dhe nënkryetar për dy mandate, ishte i pari në listën e Partisë Socialiste të Serbisë. Ai u emërua në atë pozitë nga Ministri Novica Toncev, përgjegjës për jugun e Serbisë”, thotë burimi ynë.

Sipas tij, dhe e gjithë çështja "Bujanovac", e cila mund të ketë pasoja në nivelin kombëtar, është veçanërisht interesante sepse djali i Stojanča Arsiq, Sasa Arsiq, është koordinatori i Partisë Popullore të Vuk Jeremiq për rrethin e Pçinjës.

Sidoqoftë, kjo nuk është e gjitha, pasi është sekret publik se djali i Novica Tonceva është gjithashtu në lidhje të ngushta me Vuk Jeremiq, deklaron bashkëbiseduesi ynë.

Në çdo rast, shumica parlamentare qeverisëse në Bujanovac do të mbetet e njëjtë dhe vendimi i këshilltarëve të SPS do të mbetet "një turp përgjithmonë", ka shkruar gazeta republika./Titulli.com/

Zëvendës Ambasadori norvegjez vizitë punimeve në Preshevë
Zejni Fejzullahu boton librin "Analizë e suksesit dhe vijimit 2012/2013 deri 2019/20
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration