Kështu u pritën kosovarët në Izrael më 99-ën, izraelitët mblodhën 700 mijë dollarë (video)
Rajoni dhe Politika

Kështu u pritën kosovarët në Izrael më 99-ën, izraelitët mblodhën 700 mijë dollarë (video)

15.May.2021 08:15
0

Më shumë se 30,000 izraelitë ishin mbledhur në Tel Aviv, në vitin 1999 në koncertin humanitar duke u solidarizuar me refugjatët shqiptarë nga Kosova.

Sponsorët e koncertit thanë se kishin mbledhur 700,000 dollarë amerikanë për të zhvendosurit.

Turma e madhe u mblodh në qendër të Tel Avivit për koncertin, të mbajtur në solidaritet me refugjatët shqiptarë që iknin nga luftimet në Kosovë.

Në koncert kishin marrë pjesë artistë më të njohur izraelitë. Ata thanë se kishin mbledhur më shumë se gjysmë milioni dollarë amerikanë. Shumë nga donacionet u mblodhën në një bankë mobile të stacionuar në vendin e koncertit.

Ushtarët izraelitë po udhëheqin një spital me 100 shtretër në kufirin maqedonas për të trajtuar refugjatët që iknin nga konflikti në Kosovë që kur NATO filloi bombardimin e Serbisë.

 

Një ushtar shqiptar në vitin 1910 në New York (foto)
Në Këshillin Kombëtar Shqiptar pritet Sonja Biserko: Pozita e shqiptarëve
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration