Avokati Aleksiq: Disa shqiptarë nga Bujanoci dhe Presheva po padisin NATO-n për shkak të uraniumit të varfëruar
Lokale

Avokati Aleksiq: Disa shqiptarë nga Bujanoci dhe Presheva po padisin NATO-n për shkak të uraniumit të varfëruar

07.Nov.2023 07:54
0

Srgjan Aleksiq, një avokat nga Nishi, i cili po udhëheq procedurat ligjore kundër NATO-s për përdorimin e municioneve të uraniumit të varfëruar, pohon se në mesin e 3500 personave që i dhanë autoritet ishin disa shqiptarë nga Prizreni, Peja, Bujanoci dhe Presheva, transmeton Titulli.com.

Aleksiq saktëson se në procesin e nisur para tre vitesh në Gjykatën e Lartë në Beograd janë gjithsej 35 procese gjyqësore, dy prej të cilave janë mbështetur nga analizat e bëra në Itali.

Mbrojtësi nga Nishi thotë se në mesin e atyre që i dhanë kompetencat, shumica e ish-ushtarëve dhe policëve që ishin në Kosovë në vitin 1999, ndërsa shqiptarët janë ata që kanë jetuar në Kosovë dhe në komunën e Bujanocit dhe Preshevës.

"Ata shqiptarë më vonë u shpërngulën në Gjermani dhe Zvicër, ku zbuluan se kishin kancer", u shpreh Aleksiq për mediat serbe, përcjellë Titulli.com.

Ai beson se numri i shqiptarëve që do të kërkojnë drejtësi do të jetë shumë më i lartë sapo vendimet e gjykatës në Beograd të vërtetojnë se ekspozimi ndaj njerëzve të varfër ishte vendimtar në marrjen e sëmundjeve më të rënda.

Gjatë bombardimeve të Jugosllavisë në vitin 1999, avionët e NATO-së kanë bombarduar disa lokacione të ndryshme për të parandaluar represionin e forcave militare të Serbisë ndaj civilëve shqiptarë në Kosovë.

 

Lëvizja për Reforma në Preshevë: Të unifikohet zëri i shqiptarëve në një listë gjithpërfshirëse parlamentare
Kush është Marwan Barghouti, njeriu që mund ta ndalë luftën në Gaza?
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration