90-vjeçarja, personi i parë që vaksinohet në Mbretërinë e Bashkuar (video)
Rajoni dhe Politika

90-vjeçarja, personi i parë që vaksinohet në Mbretërinë e Bashkuar (video)

08.Dec.2020 14:40
0

Një grua 90 vjeçare nga Britania e Madhe, është bërë personi i parë në botë që ka marr vaksinën kundër COVID-19, pak ditë pasi ky vend aprovoi vaksinat e prodhuara nga Pfizer dhe BioNTech.

Një gjyshe 90-vjeçare nga Coventry sot u bë personi i parë në botë që mori një vaksinë të aprovuar të koronavirusit, ndërsa vendi bëri një hap gjigant drejt përfundimit të pandemisë së urryer.

NHS këtë mëngjes ka filluar vaksinimin më të madh në historinë britanike në 50 vende spitalore, ku arma e re e Mbretërisë së Bashkuar në luftën kundër Covid-19 po përcillet në moshën mbi 80-vjeçare, personeli i spitalit dhe shtëpisë së kujdesit në vijën e frontit, raporton Dailymail.

Margaret Keenan, e cila mbush 91 vjeç javën e ardhshme, ishte personi i parë në botë që mori vaksinën e Pfizer që kur u aprovua nga rregullatori i Mbretërisë së Bashkuar – duke e quajtur atë “dhuratën më të mirë të hershme të ditëlindjes që mund të dëshiroja”.

Veshur me një bluzë të ndritshme blu ‘Gëzuar Krishtlindjet’, zonja Keenan, e njohur si ‘Maggie’ për miqtë dhe familjen, mund të shihej duke buzëqeshur nën maskën e saj, ndërsa infermierja May Parsons në Hospital Hospital Coventry & Warwickshire i injektoi asaj barin për shpëtim të jetës, përcjell tutje Albinfo.ch.

Zonja Keenan, e cila mbush 91 vjeç javën e ardhshme, është një ish-asistente e dyqaneve të argjendarive që doli në pension vetëm katër vjet më parë. Ajo ka një vajzë, një djalë dhe katër nipër e mbesa.

Ajo tha: ‘Unë ndihem kaq e privilegjuar që jam personi i parë i vaksinuar kundër Covid-19, është dhurata më e mirë e hershme e ditëlindjes që mund të uroj, sepse do të thotë që më në fund mund të pres të kaloj kohë me familjen dhe miqtë e mi në Vitin e Ri”.

Nuk mund ta falënderoj mjaft May dhe stafin e NHS që më kanë shikuar jashtëzakonisht shumë dhe këshilla ime për këdo që ka ofruar vaksinën është ta marrë – nëse mund ta kem në moshën 90 vjeç, edhe ti mund ta bësh”, tha ajo

Sekretari i Shëndetësisë, Matt Hancock, tha se ishte ’emocional’ që pas një 2020-te të zymtë, rryma po kthehej kundër pandemisë. Ai shkroi në Twitter këtë mëngjes: ‘Është V-Day. Faleminderit të gjithëve që e kanë bërë të mundur këtë, që nga klinicistët, personeli i administratorit të NHS, mjekët, infermierët, të gjithë ata që janë bërë vullnetarë në prova dhe ata që marrin goditjen sot. Le ta bëjmë këtë! ‘, u shpreh Hancock.

 

Hapja e kasafortës në Zyrën e Presidentit, Shefi i AKI’së të martën para komisionit
Kosova merr garanci nga SHBA-ja se marrëveshja e 4 shtatorit do të zbatohet
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration