Zyrtari serb: Një dimër i nxehtë po na pret me Kosovën
Rajoni dhe Politika

Zyrtari serb: Një dimër i nxehtë po na pret me Kosovën

02.Dec.2019 12:57
0

Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Jashtme Veljko Odalovic thotë se aktualisht ekziston një boshllëk në Prishtinë pas zgjedhjeve të jashtëzakonshme. Ai ka brengën e të drejtave të serbëve në Kosovë, që do të kenë pas krijimit të koalicionit në mes të VV’së dhe LDK’së.

Sipas Odalovicit rëndësi të madhe ka se cilën ministri mandatuesi i ardhshëm do t’u ofrojë serbëve dhe nëse propozimi do të pranohet nga Lista Serbe.

“Një ministri është e garantuar për serbët, por nëse ajo do të jetë linja e detyrës më e nevojshme nga serbët, do të varet nga marrëveshja e koalicionit ndërmjet Vetëvendosjes dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës”, ka thënë Veljko Odalovic

Tutje, Sekretari i Ministrisë së Jashtëm ka thënë se marrëveshja e koalicionit e dy partive duhet të jetë hapi i parë konkret drejt krijimit të një qeverie, dhe para kësaj është krijimi i një asambleje. 

Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Jashtme Veljko Odalovic thotë se aktualisht ekziston një boshllëk në Prishtinë, i cili, thekson ai, duhet të tejkalohet sa më shpejt që të jetë e mundur.

Serbët në Kosovë janë të rëndësishme për Serbinë, dhe sipas tij duhert që Lista Serbe të respektojë pasi mori shumicën e votave serbe, ose rreth gjashtë përqind të totalit.

Duke vënë në dukje se Kurti injoron Lista Serbe, Odalovic deklaron se ai tani po hyn në një fazë që është vërtet e pasigurt.

“Ai do të duhet ta ofrojë atë mandat në Listën Serbe. Si do të funksionojë ai më vonë, kush e di që deklaratat e tij janë anti-serbe. Një dimër i nxehtë ose një periudhë e nxehtë e ngjarjeve të ardhshme na pret”, tha sekretari i përgjithshëm i ICJ.

Odalovic thekson se është thelbësore të vazhdohet dialogu midis Beogradit dhe Prishtinës, por edhe që Komisioni Europian të rivendosë besueshmërinë e tij në proces./gazetametro/

Rama ultimatum ndërtuesve të pallateve: Paguani dëmet ose ju pret burgu
Debate në Këshillin Komunal për “tatimin” dhe “zonat” në komunën e Bujanocit
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration