Zhyten pas 15 vjetësh në rrënojat e “Titanikut” trishtohen nga ajo çfarë gjejnë (video)
Atraktive

Zhyten pas 15 vjetësh në rrënojat e “Titanikut” trishtohen nga ajo çfarë gjejnë (video)

22.Aug.2019 13:31
0

Një ekip ndërkombëtar eksploruesish janë zhytur deri pranë rrënojave të 'Titanikut' në Oqeanin Atlantik. 

Kjo ishte zhytja e parë në 15 vitet e fundit pranë anijes më të famshme në histori, por ekspertët janë trishtuar për faktin se aty kanë gjetur një strukturë, e cila po zhduket me shpejtësi, transmeton Shqip.

Një prej detajeve interesante që është zhdukur është edhe vaska e kapitenit, e fotografuar gjatë ekspeditës së 1996, por që tani nuk gjendet më.

“Titaniku po i kthehet natyrës”, thotë historiani Parks Stephenson.

 

Ekspertët paralajmërojnë se pjesë të rëndësishme të anijes do të zhduken së shpejti.

Titanik u mbyt në vitin 1912 në ujërat e ftohtë të Atlantikut, ndërkohë që në bord kishte 2200 pasagjerë dhe personel. Më shumë se 1500 njerëz gjetën vdekjen pasi anija u përplas me një ajsberg, 600km larg brigjeve të Kanadasë. Anija kishte destinacion final Nju Jorkun.

 
Shpërndahet Kuvendi i Kosovës
Jeremiq ia bën një pyetje të sikletshme Vuçiqit për takimin e djeshëm me Pompeon
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration