Zbulohet një “super-tokë”, 60 vjet dritë larg
Atraktive

Zbulohet një “super-tokë”, 60 vjet dritë larg

03.Jan.2019 09:24
0

Vetëm 60 vjet dritë larg Tokës ndodhet një “super-tokë”, me një rreze sa dyfishi i planetit tonë dhe një masë 4.5 herë më të madhe.

Ky zbulim është publikuar në revistën “Astronomy & Astrophysics” dhe është arritur falë kërkimit ndërkombëtar të koordinuar nga Davide Gandolfi, i departamentit të Fizikës në Universitetin e Torinos.

“Super-toka” rrotullohet në gjashtë ditë rreth yllit të vetë “Pi greco Mensae” dhe quhet “Pi greco Mensae c”.

Për Gandolfi ky planet është një minierë ari për studimin e atmosferave së botëve që vijnë rreth yjeve të tjera.

Në studim thuhet se ambienti i tij nuk është i përshtatshëm për jetën, të paktën jo si ajo që kemi në Tokë, por zbulimi i tij i hap rrugën studimeve të ardhshme mbi vetitë e planetëve që vijnë rrotull yjeve të tjera./atsh

Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration