Zbulohen arkivolet e faraonëve të lashtë
Atraktive

Zbulohen arkivolet e faraonëve të lashtë

18.Oct.2019 14:30
0

Arkeologët ditë më parë zbuluan mbi 20 arkivole të drunjta në qytetin Luxor. 

Sipas Ministrisë së Antikitetit Egjiptian ato u gjetën afër rajonit të Theban në brigjet e lumit Nil, përcjell KJ.

Ishin dy shtresa me arkivole të mbivendosur sipër njëra tjetrës madje janë konsideruar si një prej zbulimeve më të rëndësishme për sa i përket historisë dhe kulturës egjiptiane.

Detaje të mëtejshme do të jepen ditën e shtunë në një konferencë ku do të prezantohen arkivolet si gjë zbulimi i një hapësire të lashtë me shtëpi me orendi dhe objekte që i përkisnin dinastisë së 18-të, rreth viteve 1550-1292 përpara lindjes së Krishtit.

Për sa i përket arkivolëve të gjetura afër “Luginës së Mbretërve” i përkasin periudhës së hershme të viteve 664-332 përpara lindjes së Krishtit.

Madje ato dyshohen të jenë arkivole të faraonëve të lashtë si Akhenaton, Tutankhamun dheThutmos.

Taulant Seferi: Shqipërinë e zgjodha më zemër, shpresoj që Reja…
“Apocalypse Now”: Detaje për “filmin e përsosur”!
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration