Vuçiq: Të njohim pavarësinë e Kosovës? Harrojeni
Rajoni dhe Politika

Vuçiq: Të njohim pavarësinë e Kosovës? Harrojeni

03.Jul.2020 08:22
0

Beogradi zyrtar nuk do të ndryshojë qëndrimet për vazhdim të bisedave me Kosovën. Kështu të paktën ka thënë të enjten mbrëma presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Sipas Vuçiqit, Serbia do të luftojë për të mos qenë fajtore për mungesë të dialogut.

“Do të luftoj për të mos qenë fajtorë për mungesë të dialogut. Ne këtu bisedojmë dhe negociojmë me perëndimin, e jo me shqiptarët”, ka shpjeguar Vuçiq, raporton “b92.net”.

I pari i shtetit serb nuk sheh zgjidhje për Kosovën. Por që të pranojë pavarësinë e Kosovës nuk është opsion për Vuçiqin. 

“Të njohim pavarësinë e Kosovës – këtë harrojeni. Nuk shoh zgjidhje. Kur e kam parë, të gjithë më janë hedhur në qafë”, ka thënë Vuçiq.

Për RTS, Vuçiq ka thënë se rruga evropiane mund të ndërpritet nëse nuk zgjidhet çështja e Kosovës.

Grenelli së shpejti cakton datën e re të takimit në Shtëpinë e Bardhë
Fluks infektimesh në Serbi, Vuçiç merr masa të tjera
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration