Vuçiq: Sa të jetë Kurti, s’ka gjë nga dialogu në Bruksel
Rajoni dhe Politika

Vuçiq: Sa të jetë Kurti, s’ka gjë nga dialogu në Bruksel

29.Jul.2022 07:08
0

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq “e ka shpallur” të dështuar procesin e dialogut. Dhe sipas tij, fajtor për këtë është kryeministri i Kosovës, Albin Kurti. 

Ai në një intervistë për televizionin "Pink", të enjten mbrëma, përcjell “B92”, ka “kërkuar edhe ndihmë” nga shtetet perëndimore.

“Kërkoj nga fuqitë që e mbrojnë të na ndihmojnë, ta frenojnë e ta mbushin mend Albin Kurtin”, theksoi ai.

Sipas tij, nuk ka gjë as nga dialogu në Bruksel. 

“Në Bruksel nuk ka dialog derisa të jetë Kurti, njeriu ka vendosur të mos dialogojë”. 

Vuçiqi tha se është “i gatshëm të shkojë çdo herë për bisedime, por se sipas tij, nuk di për çfarë të flasë. 

Ka folur edhe për kërkesën e Perëndimit që Serbia t’i vë sanksione Rusisë.

Përsëriti se nuk do ta bëjë këtë.

Gjatë ditës së enjtes, për të disatën herë, kryeministri i Kosovës Kurti akuzoi Vuçiqin për dështim të takimit të planifikuar për 19 korrik. Kurti tha se Vuçiqi me qëllim edhe po e vonin krijimin e Qeverisë në mënyrë që të mos i vë sanksione Rusisë.

Gjukanoviq: Qëllimi i ‘Ballkanit të Hapur’ është zhdukja e Kosovës, Abazoviqi ia bëri një dhuratë Serbisë, do të gjykohet
Pse po vonon nisja e gjykimit ndaj ish-krerëve të UÇK-së?
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration