Vuçiq dhe Borisov vizituan autostradën në Bullgari që shkurton rrugën Beograd-Stamboll
Rajoni dhe Politika

Vuçiq dhe Borisov vizituan autostradën në Bullgari që shkurton rrugën Beograd-Stamboll

02.Jun.2020 08:49
0

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq , është për një vizitë pune në Republikën e Bullgarisë. Ai u përshëndet në aeroportin e Sofjes nga Kryeministri Bullgar Boyko Borisov. Së bashku, ata vizituan punimet për ndërtimin e Rrugës së Ballkanit dhe autostradës.

Fotografitë nga aeroporti dhe një takim i dy zyrtarëve u postuan në rrjetin socal ,Instagram të Budućnostsrbijeav:

“Simboli i marrëdhënieve miqësore midis dy popujve – Presidenti Vuçiq viziton Bullgarinë, në ditën kur hapen kufijtë midis dy vendeve tona.”

 Ata vizituan punimet për ndërtimin e autostradës në Bullgari me helikopter. Vuçiq tha se, kur të përfundojë seksioni nga Sofja deri në kufirin me Serbinë, do të duhet më pak se shtatë orë për të udhëtuar nga Beogradi në Stamboll.

“Fluturimi për lidhjen e re rrugore midis Serbisë dhe Bullgarisë me Boyko Borisov”, është thënë në Instagram me videon.

Të dy zyrtarët vizituan gjithashtu punët në seksionin bullgar të tubacionit të gazit Ballkanik Rrjedha, i cili do të japë gaz nga Rrjedha Turke.

Në dhjetor, Serbia përfundoi hedhjen e tubave për rrugën e saj.

 

Grenelli zyrtarisht dorëhiqet nga Dapartamenti i Shtetit por mbetet i dërguar për dialogun Kosovë-Serbi.
Ndalet tregtia Kosovë - Serbi
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration