Vuçiq: Askush nuk mund të dalë me një plan për Kosovën e të thotë “merre ose lëre”
Rajoni dhe Politika

Vuçiq: Askush nuk mund të dalë me një plan për Kosovën e të thotë “merre ose lëre”

09.Feb.2020 17:13
0

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq ka thënë sot se pret që të takohet me kancelaren gjermane, Angela Merkel.

Vuçiq ka theksuar se me Merkel do të diskutojë për zgjidhjen e çështjes së Kosovës, mirëpo ai nuk mendon se ka një plan të ri, siç është raportuar në media.

“Unë nuk mendoj se ka ndonjë plan të ri që do të diskutohet. Askush nuk mund të dalë me një plan dhe të thotë merre ose lëre atë”.

Të shtunën Merkel i ka dërguar letër kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti për t’u takuar në Berlin.

Në letrën e Kancelares thuhet se para qeverisë së re janë detyra të rëndësishme si sundimi i ligjit, luftimi i korrupsionit dhe krimit të organizuar. Ajo ka thënë se Kryeministrin e ri e presin punë të vështira në luftimin e krimit dhe korrupsionit dhe përmirësimin e gjendjes ekonomike. Po ashtu, sipas saj, sfidë e Kurtit mbetet dialogu me Serbinë.

“Këto janë hapat kryesor në përforcimin e perspektivës Evropiane të vendit tuaj”, thuhet në letrën e Merkel drejtuar Kurtit.

Deputeti i Serbisë: Me shkëmbimin e territoreve Kosova dhe Serbia s'do të humbin pjesë të territorit
Napoli pëson humbje në shtëpi, mbetet në pjesën e dytë të tabelës
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration