Vuçiq: Amerikanët, turqit dhe gjermanët po kujdesen për fëmijën e tyre të dashur-Kosovën
Rajoni dhe Politika

Vuçiq: Amerikanët, turqit dhe gjermanët po kujdesen për fëmijën e tyre të dashur-Kosovën

27.Jul.2020 09:56
0

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka akuzuar Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera perëndimore për armatosjen e fqinjëve të Serbisë, që janë anëtare të NATO-s dhe të Kosovës.

“Amerikanët, turqit dhe gjermanët kujdesen për fëmijën e tyre të dashur”, tha Vuçiqi, duke aluduar për Kosovën.

Ai tha se Uashingtoni kohët e fundit kishte dorëzuar automjete të blinduara në Forcën e Sigurisë së Kosovës.

Vuçiqi tha se tashmë kanë filluar disa nisma për ta forcuar forcën ajrore serbe, veçanërisht në komponentët bombardues. 

Ai tha se do të forcohet kapaciteti i mbrojtjes ajrore.

Serbia kohët e fundit mori një sistem të sofistikuar antiraketor nga Rusia, i cili gjithashtu siguroi avionë ushtarakë, helikopterë dhe mjete të blinduara.

Ndërkohë, Kina ka furnizuar dronë për Serbinë.

Zyrtarët amerikanë kanë folur hapur në të kaluarën për vendosjen e sanksioneve ndaj Serbisë nëse Moska vazhdon të dërgojë armë në vend, veçanërisht atë që mund të rrezikojë sigurinë e anëtarëve fqinj të NATO-s. /GazetaExpress/

Kosova mund ta nisë trajtimin e pacientëve me COVID-19 me plazmë gjaku
Bëhet pranim-dorëzimi i detyrës së kryetarit të kuvendit komunal në Bujanoc
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration