Vuçiç: Lehtësohen masat, ja skema që do të ndjekë Serbia
Rajoni dhe Politika

Vuçiç: Lehtësohen masat, ja skema që do të ndjekë Serbia

29.Apr.2020 09:54
0

Serbia do të rillojë shërbimet e autobusëve dhe hekurudhave dhe do të lejojë uturime komerciale, një lehtësim i kujdesshëm i një bllokimi mbarëkombëtar, pasi niveli i infeksioneve nga koronavirusi ka rënë, thanë autoritetet shëndetësore vendase.

Serbia vendosi masa kuzuese muajin e kaluar për të frenuar përhapjen e virusit, duke përfshirë një program mbështetës 5.1 miliardë euro për bizneset e vogla.

Transporti i udhëtarëve në qytetet e mëdha, përfshirë kryeqytetin, dhe shërbimet hekurudhore dhe autobusët do të rikthehen në gjysmën e parë të majit.

Qendrat tregtare, kafenetë dhe restorantet gjithashtu do të rihapin me kushtin që ata të mbajnë distancën sociale midis klientëve.

Qeveria ka lejuar tashmë bizneset e vogla të hapen, të shkurtojnë një shtetrrethim nate dhe të lehtësojnë një mbyllje të 24 orëve për njerëzit e moshës 65 vjeç e lart.

Shtabi Emergjent: Nga sot fillojnë masat lehtësuese
Franca e bën të detyrueshme vendosjen e maskave në shkolla dhe transport publik
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration