”Volkswagen” planifikon prodhimin e 22 milionë makinave elektrike
Shkencë dhe teknologji

”Volkswagen” planifikon prodhimin e 22 milionë makinave elektrike

18.Mar.2019 09:00
0

Prodhuesi gjerman i automjeteve ”Volkswagen” (VW) njoftoi se planifikon të prodhojë në 10 vitet e ardhshme 22 milionë makina elektrike dhe të ulë emetimet e dyoksidit të karbonit me 30 për qind.

Ky është një plan ambicioz, pasi VW vitin e kaluar prodhoi më pak se 50 000 automjete, të cilat kanë vetëm bateritë.

Kompania është orientuar tek automjetet elektrike për t’u përshtatur me kufizimet e reja të emetimet të dyoksid karbonit në Europë dhe presionit të Kinës që kërkon automjete me emetim të vogël.

Kompania njoftoi gjithashtu se fitimi operativ i markës kryesore ”Volkswagen” ka rënë në 3,2 miliardë euro nga 3,3 miliardë vitin e kaluar.

BBC: Vuçiq objektivi kryesor i protestave në Serbi
Kamberi: Komuna e Bujanocit përkrah interesin e qytetarëve, 78 vende të reja të punës
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration