Vojvodina thotë “Putin, shko në shtëpi”
Rajoni dhe Politika

Vojvodina thotë “Putin, shko në shtëpi”

17.Jan.2019 13:26
0

Pllakata me mbishkrime në gjuhën angleze Në disa qytete në Vojvodinë sot janë vendosur disa pllakata “Putini shkon në shtëpi” në gjuhën angleze. Këto pllakata janë nënshkruhet nga organizata Mlada Vojvodina (Vojvodina e Re). Pallakatat u shfaqën në Novi Sad, Zrenjanin, Kikindë, Petrovc, Vërbas, Beçej, Beçejin e Ri, Kovaçicë. Organizata “Mlada Vojvodina” në fund të nëntorit në Novi Sad kishte vendosur pllakatet “Sheshi i Republikës së Vojvodinës”.

Kjo kishte ndodhur një ditë pasi që presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq aty zbuloi shtatoren e mbretit, Petar të Parë

Karagjorgjeviq me rastin e 100 vjetorit të aneksimit të Vojvodinës nga Serbia. Më parë , në disa vende të Vojvodinës kishin gdhirë pllakatet me mbishkrimin “Pas 100 vjetësh Hong Kongu ka thënë lamtumirë”. “Vojvodina e Re” ishte njohur më parë për veprime të ngjashme.

Presidenti i Federatës Ruse, Vladimir Putin do të mbërrijë sot për një vizitë zyrtare një ditore në Serbi, ku do të pritet nga Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç./21Media

 
DW: Pse Gent Cakaj nuk është si Sebastian Kurz
Edhe Gjermania është kundër taksës së Kosovës ndaj Serbisë
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration