Vetura më e shpejtë në botë, ecën 350 km/h
Shkencë dhe teknologji

Vetura më e shpejtë në botë, ecën 350 km/h

09.Jul.2019 09:31
0

Hennessey Performance, një kompani e makinave e njohur për automjetet tepër të shtrenjta, ka ndërtuar tashmë veturën më të shpejtë muskuloze në botë.

Makina më e re e muskujve të kompanisë quhet “Exorcist” dhe është një Camaro që ka pësuar përmirësime të mëdha.

Vetura arrin një shpejtësi maksimale prej 350 km/h dhe mund të arrijë shpejtësinë prej 100 km/h në më pak se 3 sekonda.

Makina gjithashtu vjen me goma radiale të pasme prej 20 inç dhe modifikimet për transmetuesin automatik i cili është optimal për rritjen e shpejtësisë.

Presidenti i Hennessey, John Hennessey, tha se ata po përpiqeshin të mposhtnin rekordin e tyre të shpejtësiisë, atë të Corvette ZR1.

Studiuesi dhe gazetari Armand Plaka publikon për herë të parë fotot e caristëve në 1913 Shqipëri
Serbia thotë se ka penguar anëtarësimin e Kosovës në Organizatën Evropiane për Administrata Tatimore
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration