Ushqimi që ulë rrezikun për sëmundje të zemrës në 20%
Trupi dhe shëndeti

Ushqimi që ulë rrezikun për sëmundje të zemrës në 20%

22.Feb.2019 07:24
0

Ngjyra e errët në boronica mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës për 20 përqind, sipas një studimi të ri.

Hulumtuesit gjetën se ata që konsumojnë 200g boronica në ditë për një muaj përmirësuan funksionin e enëve të gjakut dhe ulën presionin e gjakut tek njerëzit e shëndoshë.

Për më tepër, studimi sugjeron se boronicat mund të jenë po aq efektiv sa sa tabletat për menaxhimin e tensionit të gjakut të përshkruara nga mjekët.

Të gjitha këto përfitime vijnë si pasojë e një kemikati që i jep boronicës ngjyrën e kaltër, e quajtur anthocyanin.Lerani i Preshevës aty ku bashkëjetojnë shqiptarët dhe serbët në mungesë të perspektivës
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration