Ushqimi që ju ndihmon në lënien e cigares
Trupi dhe shëndeti

Ushqimi që ju ndihmon në lënien e cigares

07.Jan.2019 07:56
0

Marrja e shtojcave nga vajrat e peshkut, në formën e acideve yndyrore omega-3, mund t'ju ndihmojë të lini cigaren.

Një studim i shkencëtarëve izraelitë tregoi se duhanpirësit mesatarisht pinë më pak 10 për qind të cigareve, pas përdorimit të vajit të peshkut në dietën e tyre.

Shkencëtarët pastaj e krahasuan efektin aktual të omega-3 me grupin e njerëzve që morën placebo, dhe në të cilën të anketuarit nuk ulën numrin e cigareve në ditë, transmeton KosovaPress.

Mungesa e acideve yndyrore omega-3 është e zakonshme në duhanpirësit kronikë. Ajo dëmton qelizat nervore dhe lidhjen mes nervave në pjesën e trurit të ngarkuar me kontrollin e dëshirës, gjë që shpjegon pse këto shtojca mund të ndikojnë në zvogëlimin e nevojës për cigare.

Ata që përpiqen të ndalojnë pirjen e duhanit, shpesh rekomandohen të konsumojnë ushqime që përmbajnë këto acide, siç janë skumbri, sardelet, salmoni, arra, fara e lulediellit dhe vaji i ullirit.

Receta e hudhrës me limon që pastron enët e gjakut për kohë rekord
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration