Ushqimet që luftojnë kolesterolin
Trupi dhe shëndeti

Ushqimet që luftojnë kolesterolin

20.Feb.2019 09:00
0

Sot ne dimë shumë për kolesterolin dhe efektin e tij në shëndetin tonë.

Ai është substanca themelore e organizmit tonë që formohet kryesisht në gjëndrat e mëlçisë dhe veshkave, por gjithashtu në të gjitha membranat qelizore dhe në kombinim me molekulat e proteinave – lipoproteinat.

 

Ka dy lloje të qelizave yndyrore në trup: lipoproteinat me densitet të lartë quhen kolesterol “të mirë” dhe ato me dendësi të ulët që quhen kolesterol “i keq”. Lipoproteinat e densitetit shumë të ulët janë të dëmshme, pasi ato vendosen në muret e arterieve dhe në të njëjtën kohë tërheqin përbërësit e kalciumit prapa tyre, kështu që muret e arterieve trashen, ngurtësohen dhe bëhen jo elastik.

Zakonisht ky proces fillon pa dhimbje dhe çrregullime të veçanta, kështu që simptomat e para nganjëherë mund të jenë të fundit – një sulm në zemër.

Nga ana tjetër, lipoproteinat me densitet të lartë heqin kolesterolin “e keq” duke e kthyer atë në mëlçi, e cila pastaj e sekreton nga trupi. Kolesteroli i keq mund të luftohet edhe përmes ushqimeve. Këto janë ushqimet që ulin nivelin e kolesterolit të keq:

Elbi, tërshëra, bishtajoret, avokado, arrat, peshqit, çokollata e zezë, kakao, domatet, vaji i ullirit, mollët, rrushi, dredhëzat, boronicat, agrumet, hudhra.

 

 
Ndryshimi i negociuar i kufijve mund të normalizojë raportet Kosovë-Serbi
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration