Trump e shkarkon Këshilltarin për Siguri Kombëtare John Bolton
Rajoni dhe Politika

Trump e shkarkon Këshilltarin për Siguri Kombëtare John Bolton

11.Sep.2019 09:53
0

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se e ka shkarkuar Këshilltarin për Siguri Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Bolton.

“E kam njoftuar, John Bolton mbrëmë se shërbimet e tij nuk janë më të nevojshme në Shtëpinë e Bardhë. Unë nuk jam pajtuar me shumë sugjerime të tij, ashtu si edhe të tjerët në administratë”, ka shkruar Trump.

Shkarkimi i tij vjen pas raportimeve për mospajtime në kabinetin Trump mbi një plan të anuluar për të ftuar talibanët në SHBA, si pjesë e diskutimeve për një plan paqeje për Afganistanin.

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Stephanie Grisham u tha gazetarëve se "Presidenti (Donald Trump) nuk i kanë pëlqyer shumë politikat e tij (John Boltonit), ata kanë pasur mospajtime"

Përmes një postimi në Twitter, Bolton ka thënë se "unë ofrova dorëheqjen mbrëmë por presidenti Trump më tha: Le të flasim për këtë nesër".

 Ndërkohë, presidenti Trump ka bërë të ditur se javën e ardhshme do të emërojë Këshilltarin e ri për Siguri Kombëtare.
Ky është shqiptari i parë në krye të Gjykatës Supreme në Maqedoni
Shkëlqen Kombëtarja Shqiptare, triumfon përballë Islandës
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration