Trashëgimtarëve të Napoleon Bonoparti iu ofrua froni i Shqipërisë
Atraktive

Trashëgimtarëve të Napoleon Bonoparti iu ofrua froni i Shqipërisë

10.Jun.2019 12:53
0

“Excelsior” ka botuar, të mërkurën e 1 korrikut 1914, në faqen n°7, dhe të hënën e 9 janarit 1922, në ballinë, shkrimet në vijim në lidhje me propozimin e fronit të Shqipërisë, asokohe, trashëgimtarëve të Napoleon Bonaparti. të cilët, Aurenc Bebja, i ka sjellë këto shkrime për publikun shqiptar.

 

Në shkrim thuhet se Personalitetet shqiptare sugjerojnë kandidaturën e princit Roland Bonapart në fronin e Shqipërisë, nëse Princ Vidi abdikon. Pavarësisht kësaj, kandidatura duhet të kalojë për konsultim popullor.

“Romë, 30 qershor (shkresë e veçantë nga Excelsior). – Personalitetet shqiptare që kanë sugjeruar kandidaturën e princit Roland Bonapart në fronin e Shqipërisë, kanë deklaruar se dëshirojnë të propozojnë këtë emër për konsultim popullor, në rast se Princ Vidi abdikon”, thuhet  në shkrimin e parë të “Excelsior”.

Image

Në shkrimin e radhës, thuhet se “Froni i Shqipërisë, sapo i është ofruar Z. Zherom-Napoleon Bonapartit.

Image

“Froni i Shqipërisë, i cili ishte i zënë përkohësisht nga Princ Vidi, sapo i është ofruar Z. Zherom-Napoleon Bonapartit, i cili banon në Shtetet e Bashkuara ku është shumë i njohur në shoqërinë e lartë. Nip i Zherom, mbretit i Vestfalisë dhe vëllai më i ri i perandorit, Z. Bonapart është i martuar me një grua amerikane.”/tch

Palmer: SHBA e mbështet dialogun, duam që taksa të hiqet
Kosova e madhe, përmbysë gjithçka në fund dhe realizon fitore historike
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration