Thaçi i ka bindur ndërkombëtarët për ndryshimin e kufijve'
Rajoni dhe Politika

Thaçi i ka bindur ndërkombëtarët për ndryshimin e kufijve'

13.Mar.2019 07:41
0

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, ka folur për idenë e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, për “korrigjim kufijsh” mes Kosovës dhe Serbisë, në kuadër të një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse për paqe mes dy vendeve.

Konjufca ka thënë në T7, se “ndodhemi në një situatë kur shumë faktorë ndërkombëtarë, edhe që e kanë njohur pavarësinë e Kosovës, presidenti ka arritur t’i bindë që Kosova me Serbinë duhet t’i ndërrojnë kufijtë”.

Sipas Konjufcës, nuk qëndrojnë pohimet e bëra nga aktorë të ndryshëm se projekti i Thaçit për kufijtë po vdes.

“Është thënë se projekti i presidentit ka shkuar duke vdekur, por mendoj se nuk ka përfunduar”, ka thënë Konjufca.

“Unë konsideroj se projekti i presidentit është gjallë ende”, ka vlerësuar shefi i deputetëve të VV’së.

“Ai s’e ka gajle platformën”, ka thënë më tej Konjufca, duke minimizuar rëndësinë e Platformës shtetërore për dialogun me Serbinë.

Vuçiq “vajton” që nuk u pranua ideja e Qosiqit e Gjingjiqit për ndarjen e Kosovës
Bujanoci, aty ku basketbolli mposht ndasitë etnike
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration