Testi revolucionar mjekësor, mund të shpëtojë jetën e 14 mijë njerëzve çdo vit
Trupi dhe shëndeti

Testi revolucionar mjekësor, mund të shpëtojë jetën e 14 mijë njerëzve çdo vit

21.Feb.2019 07:33
0

Një test për helmimit e gjakun, së fundmi i zhvilluar nga shkencëtarët, mund të japë rezultate përbrenda tre minutave.
Testi mund të shpëtojë jetën e mijëra njerëzve, pretendojnë krijuesit e saj, ndërsa ata shpresojnë se do të jetë në gjendje të funksionalizohet brenda 5 viteve në Britani të Madhe.

Megjithatë, ata ende nuk kanë bërë të ditur se kur do të jetë në disponim për vendet e tjera në Evropë.

Testi i ri me kosto të ulët, i zhvilluar nga hulumtuesit në Universitetin Stratklid, përdor një biosenzor për të kontrolluar nivelet e një kimikati të caktuar në qarkullimin e gjakut.

Ajo teston interleukin-6 (IL-6), një molekulë e sekretuar nga sistemi imunitar dhe shpesh gjendet në nivele të larta në njerëzit me sepsë (helmim në gjak).

Gjatë zhvillimit, testi i ri zbuloi IL-6 brenda dy minutash e gjysmë. Ekspertët shpresojnë se testi do të përdoret në spitalet lokale dhe në operacionet e përgjithshme. 

Xhevahir Spahiu nderohet me titullin “Qytetar Nderi”
Cigarja rrezikon edhe shikimin
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration