Testi i ri i gjakut i detekton më shumë se 20 lloje të kancerit
Trupi dhe shëndeti

Testi i ri i gjakut i detekton më shumë se 20 lloje të kancerit

01.Oct.2019 08:45
0

Një test i ri i gjakut mund t’i detektojë më shumë se 20 lloje të ndryshme të kancerit.

Shkencëtarët e Universitetit të Harvardit kanë krijuar testin i cili i shikon ndryshimet gjenetike që ndërlidhen me zhvillimin e tumorëve

Kur është provuar testi në përafërsisht 3,600 mostra të gjakut, ai e ka identifikuar kancerin te pacientët në 99.4% të rasteve, ku vetëm 0.6% ka qenë rasti i diagnostikimeve të gabuara.

Shkencëtarët shpresojnë se testi do t’i mundësojë pacientët të diagnostikohen dhe trajtohen më shpejt, duke ua rritur shanset e mposhtjes së sëmundjes.

Megjithatë, ende mbetet e paqartë se kur do të jetë ky test në dispozicion për përdorim global.

Botërori i Katarit/ Luiza Gega e 9-a në garën e 3000 metrave, thyen rekordin kombëtar
Galaxy s11 mund të ketë një ‘armë sekrete’ për të mundur iphone 12
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration