Tesla zbulon modelin e ri më 14 mars, më i shtrenjtë se Model 3
Shkencë dhe teknologji

Tesla zbulon modelin e ri më 14 mars, më i shtrenjtë se Model 3

04.Mar.2019 18:01
0

Shefi i kompanisë Tesla, Elon Musk, ka bërë të ditur në Twitter se crossover i ri – Modeli Y, do të jetë pak më i madh se Model 3 me të cilin ndan platformën mekanike.

Ai deklaroi se Modeli Y do të prezantohet në studion e dizajnit të këtij prodhuesi amerikan që ndodhet në Los Anxhelos.

 Çmimi i kësaj makine do të jetë 10 për qind më i lartë se i Modelit 3, pasi është pak më i madh.

Po ashtu, është bërë e ditur se bateritë do të kenë kapacitetin e njëjtë sikurse Modeli 3 dhe do të ketë më pak autonomi në vozitje, pasi peshon më shumë se sa limuzina elektrike.

Modeli Y është paralajmëruar para disa vitesh, kur ishte thënë se bëhet fjalë për crossoverin elektrik e bazuar në Modelin 3.

Pasi në masë të mirë do të jetë i bazuar në Modelin 3, shpenzimet për zhvillim do të jenë më të ulëta sesa automobili që zhvillohet nga zeroja.

Nëse dalin të sakta pohimet e njeriut të parë të Tesla, modeli më i lirë Y do të kushtojë më pak se 40.000 dollarë.

“Skënderbeu” në kantier!
Shenjat që paralajmërojnë kancerin, mos i injoroni kurrë
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration