Të shtrirë në rrugët e Beogradit, aksioni që rikonstruon krimet e Serbisë në Kosovë (FOTO)
Rajoni dhe Politika

Të shtrirë në rrugët e Beogradit, aksioni që rikonstruon krimet e Serbisë në Kosovë (FOTO)

18.Apr.2019 08:31
0

Një aksion publik ”Rikonstruimi i krimit” ka shënuar në Beograd 20 vjetorin e krimeve serbe ndaj civilëve shqiptarë në Kosovë.

Nëntë persona, për disa minuta, mbetën të shtrirë në rrugë duke përkrahur pohimet e organizatorëve të aksionit, që civilët shqiptarë ishin të ekspozuar ndaj spastrimit etnik, njofton Klan Kosova.

Ky spastrim shkruan BBC, ndodhi, derisa formacionet e ndryshme serbe kryen shumë krime, përfshirë ndjekjen e 800 mijë banorëve në Mal të Zi, Maqedoni e Shqipëri.

Rreth 20 aktivistë bartën slogane në të cilat shkruante edhe në shqip se krimet në Kosovë ende mbahen mend.

Ky aksion u zhvillua para ndërtesës së Akademisë serbe të Shkencave dhe u organizua nga Fondi për të Drejtën Humanitare, Iniciativa e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut dhe organizata ”Gratë në të Zeza”, njofton Klan Kosova.

View image on TwitterView image on TwitterView image on TwitterView image on Twitter
BBC NEWS na srpskom
 
@bbcnasrpskom
 
 

 

Eliminimi i Ronaldos nga Champions, vjen reagimi i Messit
Zyrtare: Anulohet meçi Miller – Joshua, nuk do ta besoni se për çfarë arsye!
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration