Të rinjtë duan të ikin, Gallup: Shqipëria me normën më të lartë në botë
Rajoni dhe Politika

Të rinjtë duan të ikin, Gallup: Shqipëria me normën më të lartë në botë

07.Nov.2018 18:48
0

Për shumë vite me radhë, mosha e re e popullsisë është konsideruar nga ekonomistët si shpresa më e madhe e Shqipërisë drejt zhvillimit të shpejtë ekonomik, por kjo shpresë po shuhet.

Sipas një vrojtimi të “Gallup”, 79 për qind e të rinjve shqiptarë nga 15-29 vjeç duan të largohen përgjithmonë nga Shqipëria.

Kjo është norma më e lartë në botë, me diferencë të theksuar nga të gjitha vendet e tjera, përfshirë ato në konflikte të armatosura.

Ndër vendet e rajonit, shifra e dytë më e madhe vihet re në Bosnje-Hercegovinë, me 62 për qind, e më pas Maqedonia me 51 për qind, ndërkohë që për Serbinë dhe Malin e Zi, pjesa e të rinjve që duan të largohen është më e ulët se 50 për qind.

Arsyeja pse të rinjtë shqiptarë duan ta braktisin vendin e tyre është mungesa e vendeve të punës dhe perspektivës për të ardhmen.

Sipas INSTAT-it, në tremujorin e dytë të vitit papunësia për moshat nga 15-29 vjeç ishte 22.6 për qind, gati dy herë më e lartë sesa papunësia mesatare. Por, më shumë sesa mungesa e punës, të rinjtë i largon humbja e shpresës.

Largimi i të rinjve po shndërrohet në një nga problemet më të mëdha të Shqipërisë, një fenomen që ka pasoja të mëdha negative për të ardhmen e ekonomisë, financave publike, por edhe në rrafshin social./Tch/

Haradinaj paralajmëron masa edhe më të ashpra ndaj Serbisë
Konfirmohet marrëveshja që Kylian Mbappe kishte me Real Madridin para se të kalonte te PSG
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration