St.Galleni bëhet kantoni i dytë ku ndalohet burka në Zvicër
Rajoni dhe Politika

St.Galleni bëhet kantoni i dytë ku ndalohet burka në Zvicër

24.Sep.2018 12:31
0

66 për qind e qytetarëve kanë votuar të dielën për iniciativën që ndalon myslimanet të mbajnë burka në kantonin St.Gallen.

Pas Tesinës edhe qytetarët në St.Gallen në Zvicër  kanë votuar një nismë për të ndaluar me kushtetutë bartjen e burkave në këtë kanton zviceran, shkruan albinfo.ch.

66 për qind e qytetarëve kanë votuar të dielën për iniciativën që ndalon myslimanet të mbajnë burka.

Pas votimit vijnë edhe reagimet e para.

“Me burka apo pa të: ju nuk keni për të na treguar se si të jetojmë”, thuhet në reagimin e inicatorëve Socialistët e Rinj (Juso) .

Këshilli Qendror Islamik i Zvicrës (IZRS) ka reaguar duke cilësuar votimin e sotëm islamofobik.

Shqiptari që do të bëhet milioner në Zvicër, nga komuna e Bujanocit (video)
PD ftesë komunës së Bujanocit për distancime nga sulmet, të sigurohet shprehja e fjalës së lirë
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration